Uzmanlardan geçmeyen öksürük uyarısı

Uzmanlardan geçmeyen öksürük uyarısı

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray, kronik öksürüğün aslında vücudun erken uyarı mekanizması olduğunu belirt

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray, kronik öksürüğün aslında vücudun erken uyarı mekanizması olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Tıbbi anlamda öksürüğün 3 haftadan kısa sürmesinin akut, 8 haftadan uzun sürmesinin ise kronik olarak nitelendirildiğini belirterek, genel olarak 3 haftadan uzun süren öksürüğün sebebinin araştırılması gerektiğini söyledi. 

Öksürüğün, aslında hava yollarının bir savunma aracı olmakla birlikte neredeyse bütün kronik solunum sistemi hastalıklarının da bir belirtisi olduğunu ifade eden Temüray, "Eğer bu uyarı dikkate alınmazsa örneğin akciğer kanseri veya astım gibi bireysel anlamda ciddi olabilecek bir neden ihmal edilmiş olur. Bu nedenle hastaların en sık doktora başvurma nedenlerinden biridir. Kronik öksürüğün en sık nedenleri gastroözefagial reflü, astım ve üst havayolu öksürük sendromudur. Bu nedenle müzmin öksürük şikayetiyle gelen hastada öncelikle bu hastalıkların olup olmadığı değerlendirilir. Ancak sadece semptomlara bakarak karar verilmesi yeterli değildir" dedi.

Hastaların hekim tarafından dikkatli bir fizik muayenesi ve gerekirse laboratuar incelemelerinin yapılması gerektiğini kaydeden Temüray, "Kronik öksürük, en sık nedenleri dışında, kronik bronşit, verem, akciğer kanseri, interstisyel akciğer hastalıkları gibi birçok solunum sistemi sorununun nedeni olabilir. Dahası sorun, kullanılan bazı ilaçlara bağlı veya kalp yetmezliği gibi solunum sistemi haricindeki birçok problemin belirtisi de olabilir. Kronik öksürük ayırıcı tanısında, birkaç sayfa sürebilecek ayırıcı tanı ihtimalleri olduğu söylenebilir. Bu nedenle eğer kronik öksürüğe neden olan en sık üç hastalıktan birisi saptanmaz ise hastalar ve hekimlerin dikkatle takip etmesi gereken bir sürecin başlaması gerekebilir" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS