Vali Su: Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır

Vali Su: Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır

– MERSİN Valisi Ali İhsan Su, kentteki birçok tarihi ve turistik alanda yapılan onarım ve yenileme çalışmalarının turizme yönelik olarak sürdürüldüğünü dile getirerek, "Projeler tamamlandığında Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır" dedi.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Valisi Ali İhsan Su, kentteki birçok tarihi ve turistik alanda yapılan onarım ve yenileme çalışmalarının turizme yönelik olarak sürdürüldüğünü dile getirerek, "Projeler tamamlandığında Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır" dedi.
Halk Buluşmaları’ kapsamında Vali Ali İhsan Su, merkez Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Vali Yardımcısı Mahmut Halal ile Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhittin Pamuk’un da eşlik ettiği buluşmada konuşan Vali Su, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşlarımıza hizmet vermek için 7 gün 24 saat boyunca görevinin başında olduğunu söyledi.
Konuşmasının devamında, kentte devam eden yatırımlara değinen Vali Su, "Mersin’in çehresini değiştirecek olan ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı’ inşaatı hızla devam ediyor. Alt yapı çalışmaları tamamlandı, üst yapı çalışmaları ise devam ediyor. Adana-Mersin arası ‘Hızlı Tren’ alt yapı çalışmaları yüzde 98 oranında bitti, üst yapıyla ilgili ihale süreci devam ediyor. Bu proje bittikten sonra Adana-Mersin arası yolculuk 25 dakikaya inecek" şeklinde konuştu.
Yenice’ye yaklaşık 500 dönüm üzerine kurulu bir ‘Lojistik Merkez’ kazandırıldığını da ifade eden Vali Su, şunları söyledi:
"Ulaşım alanında toplam tutarı 5 milyar liranın üzerinde olan 34 proje devam ediyor. Akbelen Köprülü Kavşağı’nı tamamladık, Liman-Hal Kavşağı yapım çalışmalarında sona geldik. Çalışmaları hızlı bir şekilde devam eden ‘Mersin-Antalya Sahil Yolu’ tamamlandığında 9-10 saat süren Mersin-Antalya arası yolculuk süresi 4-5 saate kadar inecek. Çeşmeli-Taşucu otoban yolu ihalesi de yapılıyor."
İl genelinde 100 gölet yapımı ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü de kaydeden Vali Su, 2017 yılı içerisinde valilik tarafından 76 mahalleye kilit parke döşetildiğini, 2018 yılı içerisinde de 91 mahalleye kilit parke taşı döşeneceğini vurguladı. Vali Su, 4 ilçeye Hükümet Konağı yapımının gerçekleşeceğini, Akdeniz Belediyesi'nce, Taziye Evi, Gençlik Merkezi ve park yapım çalışmalarının yanı sıra asfaltlama çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü söyledi.
Kent genelinde devam eden turizm çalışmalarına değinen Vali Su, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Silifke Kalesi’ni onarıyoruz. Cennet-Cehennem Ören Yerinde asansör dahil her yeri yeniden özgün şekilde onarıyoruz. Turizme yönelik birçok proje sürdürülüyor ve bu projeler tamamlandığında Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır. Akdeniz ilçemizde bulunan ‘Çiçek Pasajı’nın da tamamen yenilenmesi amacıyla 5 buçuk milyon TL değerinde kaynak ayırdık ve çalışmalar hızla devam etmektedir."
Eğitim alanında önemli yatırımların sürdürüldüğüne dikkat çeken Vali Su, tüm bu yatırımların yanı sıra Sosyal Destek Programı (SODES) projelerinin de hızla devam ettiğini belirtti. Kalkınma Bakanlığı’ndan Mersin’deki SODES projeleri için 27 milyon 170 bin lira destek sağlandığını aktaran Vali Su, kentte büyük destek sağlayan eski Kalkınma Bakanı ve AK Parti Milletvekili Lütfi Elvan’a da teşekkür etti. Vali Su, konuşmasının ardından vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS