Yazılım sektörüne sanayi sicil belgesi müjdesi

Yazılım sektörüne sanayi sicil belgesi müjdesi

– MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalara da sanayi sicil belgesi verilmesi konusunda yürüttüğü  çalışmalar sonuç getirdi.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalara da sanayi sicil belgesi verilmesi konusunda yürüttüğü  çalışmalar sonuç getirdi.

Yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalar da sanayici kabul edilerek Sanayi Sicil Belgesi alabilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 7033 Sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler Sanayi Sicil Kanunu’nun 1’inci maddesi kapsamına alındığı bildirildi. 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren 7033 sayılı kanuna eklenen 3’üncü madde ile sanayi siciline kayıt olmamış işletmelerin 1 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacağına dair af getirildi. Ayrıca bu kapsamda NACE Rev.2 62,01 - bilgisayar programlama faaliyetleri sınıfında faaliyet gösteren işletmelerin 1 Temmuz 2018 tarihine kadar sanayi siciline kayıt olmaları da gerekiyor.

Konunun uzun süredir takipçisi olduklarını kaydeden MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Bilim, bakanlık yetkililerine gösterdikleri vizyondan ve taleplerine olumlu yanıt vermelerinden dolayı teşekkür ederek, "Hayatımıza her geçen gün daha fazla giren yapay zeka, nesnelerin interneti, robotik üretimle birlikte artık yazılım, sanayinin en temel parçası oldu. Bu anlamda Endüstri 4.0’ın omurgası olan yazılımı üreten yazılımcıların da sanayinin bir parçası olması, dolayısıyla sanayiye iş üreten yazılımcıların artık sanayici kabul edilmesi dünyanın bir gerçeği. Biz, MTSO Meslek Komitelerinden başlayarak bu işin büyük mücadelesini verdik. Yönetim kurulumuzla, ilgili bakanlıklarımıza bu konuları birçok kez ilettik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerine taleplerimizi karşılıksız bırakmayıp gerçekleştirdikleri düzenlemeler ve ortaya koydukları vizyonlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye ekonomisine büyük katkılar vereceğine inanıyoruz" dedi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS