Yörük çadırları aydınlandı

Yörük çadırları aydınlandı

– MERSİN büyükşehir Belediyesi, ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında Orta Asya’dan çıkıp Türkiye’ye yerleşen ve Türk kültürünü devam ettiren Yörükler dağıttığı güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üretenler, kara çadırlar da ışığa kavuştu.

MERSİN, (DHA) – MERSİN büyükşehir Belediyesi, ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında Orta Asya’dan çıkıp Türkiye’ye yerleşen ve Türk kültürünü devam ettiren Yörükler dağıttığı güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üretenler, kara çadırlar da ışığa kavuştu.

Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığıyla hayata geçirdiği projesi ile il genelinde 151 Yörük ailesine güneş panellerinin dağıtıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Yörük kültürüne uzak değiliz. Ben de bir Yörüğüm. O yüzden Yörük vatandaşlarımıza biz de sizlerden biriyiz dedik ve harekete geçtik. Yörük olduğumuz için de Yörüklere öncelik verdik. Yol açtık, su götürdük, çeşitli destekleme projeleriyle Yörük kültürünün sürmesi için mücadele ettik. Son olarak da Gülnar’da 30, Anamur’da 17, Bozyazı’da 4, Aydıncık’ta 10, Silifke’de 41 ve Mut’ta 49 Yörük ailesine güneş panelleri dağıttık. Şimdi Yörüklerimiz kendi elektriğini üretiyor, kara çadırlar bu elektrikle aydınlanıyor. Yörüklerimiz binlerce metre yüksekte televizyon bile izleyerek gündemden haberdar olabiliyor" dedi. Dağıtımını gerçekleştirilen panellerin gün içerisinde 12 saat aydınlatma, 5 saat televizyon ve 1 saat telefon şarjına yetebildiğini ifade eden Başkan Kocamaz, "Artık, bugüne kadar hizmet görmese de vatanına, milletine, bayrağına bağlı, devlet ve millete zeval gelmemesi için her daim duasını eksik etmeyen, çalışkan ve üretken yapısıyla Toros dağlarını bekleyerek Yörük kültürünü nesilden nesile taşıyan vatandaşlarımıza da artık hizmet gidiyor. Bizler görevde olduğumuz sürece de Aziz Atatürk’ün üstün öngörüsü ile ifade ettiği Yörük çadırlarındaki dumanın ebediyete kadar tütebilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Projeden yararlanan Yörük Esat Belen, şunları söyledi:

" Yılın tamamı çadırlarda yaşıyoruz. Senede 3 kere göç yaparız. Yaylalarda belli bölgelere göç ederiz, yılın 12 ayında da çadırlarda yaşarız. Elbette zor bir hayat ama geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi de bizlerin hayatını kolaylaştırmak için hizmetler veriyor. Çadırlarımızın aydınlanması ve elektrik ihtiyacımızın karşılanması için bizlere güneş paneli dağıttılar. Bu paneller sayesinde elektrik üretiyoruz. Bu projenin çadırlarımıza gelmesiyle ışığımız oldu. Bizleri kilometrelerce uzaktan düşünen Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve ekibine çok teşekkür ederiz"


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS