Doğru nefesle öfke kontrolü semineri

Doğru nefesle öfke kontrolü semineri

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' kapsamında 'İnsana ve hayvana yapılan her türlü şiddete hayır' adlı öfke ve nefes kontrolü semineri düzenlendi.

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' kapsamında 'İnsana ve hayvana yapılan her türlü şiddete hayır' adlı öfke ve nefes kontrolü semineri düzenlendi. Psikolog Semra Aksuyek, "Doğru nefes alma teknikleriyle öfkelerimizi bastırarak şiddete son verebiliriz" dedi.


Marmaris Hayvan Hakları Derneği ve Marmaris İçmeler Hayvan ve Doğa Koruma Derneği işbirliği ile '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' kapsamında 'İnsana ve hayvana yapılan her türlü şiddete hayır' adlı öfke ve nefes kontrolü semineri düzenlendi. Marmaris Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılan seminere konuşmacı olarak Psikolog Semra Aksuyek katıldı. Nefes alma teknikleriyle öfke kontrolünü sağlamak için yapılacakların slayt gösterimle sunum yapıldığı seminerde Aksuyek, 1000 yıldır bu sistemin işlediğini ve elde edilen bilimsel verilerle suçlularda ciddi ilerleme kaydedildiğini kaydetti.


Yanlış nefes almanın öfke ve şiddete sebep olduğunu, doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak bunun önlenebileceğini söyleyen Aksuyek, "Öfke kontrolü için doğru nefes alma çok önemlidir. Öfke anında doğru nefes alınmadığı için düşünme mekanizmamız işlemez. Kısa nefes alıp verme, uzun kısa alıp verme, kısa alıp uzun verme ve uzun nefes alıp verme doğru yöntem değildir. Kısa nefes alıp verenler, sinirli ve suça meyilli potansiyel taşırlar. Bu tür kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda anlık öfke patlaması yaşandığı ve şiddete daha mehili oldukları görülmektedir. Doğru nefes alma tekniği, toplumun en büyük kanayan yaralarından biri olan şiddeti engelleyecek bir metottur. Nefesimiz vücudumuzda üst, orta ve alt solunum olmak üzere üç bölgede aktiftir. Doğru olan üç bölgemizden nefes almaktır. Toplumumuzun yüzde 80'i doğru nefes almayı bilmiyor. Doğru nefes karında başlar, sürekli ve bağlantılı şekilde devam eder. Hepimiz olabildiğince alt karın da oksijeni gönderip daha sonra dışarı vermemiz gerekiyor" dedi.


Slayt gösterimiyle katılımcılara uygulamalı olarak doğru nefes almayı gösteren Psikolog Aksuyek, öfkenin nefes egzersizleri ile kontrol altına alınabileceğini vurguladı. Öfkenin doğal ve evrensel bir durum olduğunu ama kontrolünün sağlanması gerektiğini anlatan Aksuyek, "Öfke, tehlikeyle karşılaştığımızda ya da bir problem olduğu durumlarda karşı karşıya kaldığımız durumdur. Bu durumda beyin, 'ya kaç ya da savaş' der. İşte burada nefes alma yöntemiyle savaşmaktan uzaklaşırız" dedi.


Seminer sonunda katılımcılarla birlikte yarım saat, doğru nefes alma yöntemleri uygulamalı olarak gösterildi.


Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS