e-hastalara, uzman uyarısı

e-hastalara, uzman uyarısı

İNTERNETTEN hastalık araştırarak, kendisine teşhis koyan ve eczanelerden ilaç satın alanlara uzmanlardan önemli uyarı geldi.

İNTERNETTEN hastalık araştırarak, kendisine teşhis koyan ve eczanelerden ilaç satın alanlara uzmanlardan önemli uyarı geldi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cem Şahin, "Tedaviyi hekimden değil sanal ortamdan almak isteyen vatandaşlarımız gereksiz paniğe kapılıyor" dedi.

Türkiye'de teknolojinin hızla ilerlemesi, hastaları şifa arama konusunda farklı yollara itiyor. Yakalandığı rahatsızlığın ne olduğunu bilmeyenler, internetten öğrenmeye çalışıyor. Uzmanlar, sanal ortamdan hastalığın tedavi edilemeyeceği, aksine daha büyük ve çözümü zor sağlık problemleriyle karşılaşılabileceği uyarısında bulundu. MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cem Şahin, internetteki arama motorlarına akciğer, boyun, mide ve gırtlak, yazıp, hastalığa teşhis konulmaya çalışılmaması gerektiğini belirterek, "Bu rahatsızlıklara neden olan onlarca hastalık olabilir. Tedaviyi uzmandan değil, internetten almak isteyen 'e-hastalar, bu yolla hem umutsuzluğa kapılıyor hem yanlış bilgilenebiliyor. İnternet, belli araştırmalar için kullanılabilir ancak hastalıkla ilgili çözüm sunmaz. Eksik ve yanlış bilgi edinme ihtimali çok yüksek" dedi. İnternetteki eksik bilgilerle hastanın kendi durumunu değerlendirmesinin paniğe kapılmasına neden olduğunu ifade eden getiren Dr. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tek bir şikayetle tanı konulmaz. Soğuk algınlığında öksürük, ateş, boğaz ağrısı olur. İnternette araştırılan şeyler genellikle temel şikayetin birine yönelik oluyor. Hasta internete 'mide ağrısı' diye girdiğinde, karşısına sayfalar dolusu yazı çıkıyor. Örnek vermek istiyorum. İnternette araştırma yapıldığında Hepatit B hastalarının 20 yıl sonra siroz olabileceği bilgisine rastlanıyor. Vatandaşımız kendisinin de siroz olacağına inanıp paniğe kapılıyor. Bu yüzden internet günümüzde 'e-hastalar oluşturuyor. Oysa Hepatit B hastalarının yüzde 30'u siroz olur. Beyin tümörü baş ağrısı, yapsaydı her başı ağrıyana bu teşhisi koymamız gerekirdi. Zatürre hastalığı, ateşsiz olmaz ancak ateşi olmayan zatürre hastası da bulunuyor. Baş ağrısının migren mi, tümör mü, gerilim ağrısı mı olduğu konusundaki ayırıcı tanıyı hekim yapabilir. Deneyimlerin anlatıldığı bloglardan da uzak durmak gerekiyor. By-pass olmuş kişi için aspirin çok hayatidir; ama midesinde ülser olan için çok tehlikelidir. Her hastanın kendi koşulları, içinde değerlendirilmesi gerekir. 'Hasta tecrübelerine dayanan bilgiler, okuyan kişiye iyi gelecek' diye bir kural yoktur. Bunlar, internette yol gösterici olarak kullanılmamalıdır. 'e-hastalar, daha çok tanımlanmış hastalıklarını araştırmaz, şikayetlerinden tanı koyarlar."

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAF

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS