Muğla ile Güney Afrika arasında ticari işbirliği

Muğla ile Güney Afrika arasında ticari işbirliği

GÜNEY Afrika Büyükelçiliği Müsteşarı Puleng Chaba, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MUTSO) ziyaret etti.

GÜNEY Afrika Büyükelçiliği Müsteşarı Puleng Chaba, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nı (MUTSO) ziyaret etti. Ziyarette, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve yatırım olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu.

MUTSO, Güney Afrika Müsteşarı Puleng Chaba'yı ağırladı. Müsteşar Chaba'nın gerçekleştirdiği ziyarette, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Ziyarette konuşan Chaba, "Türkiye ve Güney Afrika devlet liderleri, iki ülke arasındaki ticareti artırma kararı aldılar. Biz de buradan yola çıkarak neler yapılabileceği konusunda görüşmeler yürütüyoruz. Öncelikle Türkiye ile Güney Afrika, hem ağırlıklı olan sektörler hem de iklim açısından birbirine çok benzeyen iki ülke. Tek farkımız, mevsim sezonlarımız farklı. Türkiye'de kışken, Güney Afrika'da yaz mevsimini yaşıyoruz. İki ülkenin ilişkileri çok iyi olmasına rağmen yapılan ticaret 1.4 milyar dolar. Bu rakam oldukça düşük. Benzerliklerimizi ve farklılıklarımızı değerlendirerek iki ülkedeki yatırımların güçlenmesini desteklemek amacıyla, 2019 yılında, Güney Afrikalı iş adamlarımızı buraya getirerek Muğla'da ticaret ve yatırım semineri düzenlemek istiyoruz" dedi.

MUTSO Başkanı Mustafa Ercan ise ticari çalışmanın güçlü bir iş heyetiyle yapılmasının iki bölge içinde faydalı olabileceğine dikkat çekerek, kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi. Ercan, Muğla'daki ve Güney Afrika'daki ağırlıklı sektörlerin ve yatırım olanaklarının yanı sıra ithalat ihracat kalemlerinin iyi incelenmesi gerektiği, somut bir çıkış noktası oluşturmak gerektiğini ifade etti. Güney Afrikalı iş adamlarının katılımları ile Muğla'da gerçekleştirilmesi planlanan ticaret ve yatırım semineri için görüşmeler sürecek.

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS