Muğla'da ulaşıma kameralı gözetim

Muğla'da ulaşıma kameralı gözetim

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi Araç Takip ve Filo Yönetim Birimi, araç takip sistemleri ve kamera kayıtları üzerinden il genelinde 4 bin 315 aracın takibini yapıyor.

MUĞLA Büyükşehir Belediyesi Araç Takip ve Filo Yönetim Birimi, araç takip sistemleri ve kamera kayıtları üzerinden il genelinde 4 bin 315 aracın takibini yapıyor. Bugüne kadar farklı konularda 5 bin 253 kural ihlali tespiti yapıldığı, ihlallerin çözümlenebilmesine yönelik ise idari işlem süreci başlatıldığı belirtildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından canlı ve geçmişe dönük kamera kayıtları üzerinden toplu taşıma araçları, öğrenci servis araçları ve Büyükşehir Belediyesi'ne ait resmi hizmet araçlar takip edilebiliyor. 2015 yılında hayata geçirilen Araç Takip ve Filo Yönetim Birimi, il genelinde 1521 toplu taşıma aracını online kamera ve takip sistemi üzerinden, 2 bin 94 öğrenci servis aracı ve 700 belediye aracını ise takip cihazları üzerinden izliyor. Birim, araç kullanımı esnasında yapılan ihlallere anında müdahale ederek, idari işlem süreci başlatmak için emniyet birimleriyle temasa geçiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa, "Araç şoförlerinin trafik ve yolcu güvenliğini tehlikeye atacak şekilde gerçekleştirdikleri, hız ihlalleri, araç içerisinde sigara içmesi, seyir esnasında telefonla görüşülmesi, ücretsiz seyahat hakkı bulunan vatandaşların seyahat hakkının engellenmesi gibi birçok konuda kural ihlali yapan şoförlerimizin önünde bulunan ekrana uyarı mesajı gönderiyor ve hatasının tekrarlamamasını rica ediyoruz. Uyarılan şoförün hatasını tekrarlaması durumunda ise idari cezai işlem uygulanması için çalışma başlatılıyor" dedi.

2017 Ocak ayından bugüne kadar e-posta, dilekçe, çağrı merkezi ile toplam 126 bin 837 talebe cevap verildiğini belirten Kolukısa, "Toplu taşımalarda hatanın kabul edilemez olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yüzden 2015 yılından bugüne kadarda 5 bin 253 ayrı ihlalden şoförlerimize idari ceza uygulaması yapıldı. Bugüne kadar uygulanan 382 adet tehlikeli araç kullanma, 74 seyir esnasında telefonla görüşme, 641 durakta bekleyen yolcuyu almama gibi konularda ihlal tespit tutanağı düzenlenmiştir" diye konuştu.

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS