Nevşehir'de İstiklal Marşının kabulü kutlandı

Nevşehir'de İstiklal Marşının kabulü kutlandı

NEVŞEHİR, (DHA)- İSTİKLAL Marşı'nın kabul edilişinin 97. yıl dönümü Nevşehir'de kutlandı

NEVŞEHİR, (DHA)- İSTİKLAL Marşı'nın kabul edilişinin 97. yıl dönümü Nevşehir'de kutlandı. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından kabul edilişinin 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinliklerine katıldı.


Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Nevşehir Lisesi tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nın TBMM  tarafından kabul edilişinin 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un anma etkinliği, fuayene salonunda Nevşehir  Lisesi öğrencilerinin büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un fotoğraflarının sergilenmesi ile başladı. Sergi açılışına  Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Kıdemli Albay Yüksel Yiğit, Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Nevşehir Emniyet Müdürü Mehmet Artunay ile daire ve okul müdürleri katıldı.


Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, “ Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini ,sömürgeciliğe  karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, milli haykırışı, direnişi ve heyecanı anlatan eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini, bağımsızlığını şartlar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur.  Merhum Akif’i hakkı ile anlak ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, anlayarak ve onu hissederek ancak ödeyebiliriz” diye konuştu.


Düzenlenen programda Nevşehir Lisesi öğrencisi Ali Burunsuz, Mehmet Akif ve Gençlik konusundaki konuşmasının ardından Nevşehir Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan  Oratoryo seslendirildi. Mehmet Akif Ersoy’un anma günü  nedeniyle il genelinde düzenlenen ‘İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilere ödülleri,  Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından takdim edildi.


Vali İlhami Aktaş ve  Belediye Başkanı Hasan Ünver, daha sonra programı gerçekleştiren Nevşehir Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini tebrik etti ve toplu fotoğraf çektirdiler.


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS