DİTAŞ, Anadolu’nun kalbinde tasarlıyor, 30 ülkeye ihraç ediyor

DİTAŞ, Anadolu’nun kalbinde tasarlıyor, 30 ülkeye ihraç ediyor

Ali KADI/NİĞDE,(DHA) - ÜRETİMDE 40. yılını tamamlayan “Türkiye’nin ilk rot üreticisi” DİTAŞ, üretimin yanı sıra Ar-Ge Merkezi’ni de Niğde’de kurarak, Anado

Ali KADI/NİĞDE,(DHA) - ÜRETİMDE 40. yılını tamamlayan “Türkiye’nin ilk rot üreticisi” DİTAŞ, üretimin yanı sıra Ar-Ge Merkezi’ni de Niğde’de kurarak, Anadolu’nun kalbinden dünyaya ihracat yapıyor. 2017 yılını yüzde 50’yi aşan büyüme ile tamamlayan DİTAŞ, bugün 30 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı da her yıl artırarak Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunuyor.
40'ncı üretim yılını kutlayan “Türkiye’nin ilk rot üreticisi” Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., Anadolu’nun kalbinde ürettiklerini başta ABD olmak üzere 30 ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. Niğde’de kurduğu Ar-Ge Merkezi ile Anadolu'nun kalbinde sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam eden DİTAŞ, her yıl artırdığı ihracat rakamları ile ülke ekonomisinin cari açığını azaltma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlıyor.
Ditaş’ın Niğde Fabrikasında açıklamalarda bulunan DİTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Selim Baybaş, 40 yıldır ürünlerindeki tüm ana operasyonları Niğde’de kurulu entegre fabrikasında, gerçekleştirerek otomotiv sektörüne hizmet verdiklerini belirtirken, “Ar-Ge Merkezimizi de Niğde’de kurarak, Anadolu’nun kalbinde beynimizle de yer alıyoruz” dedi.
Sektörde ana oyuncu konumunda olan birçok ana sanayi firması ve global anlamda hizmet veren yedek parça firmaları ile çalışmalarını sadece otomotiv alanı ile sınırlamayarak 2017 yılı şirket stratejisi "Ulaşım Endüstrisinin Bir Parçası ve Çözüm Ortağı Olmak" olarak belirlediklerini aktaran Baybaş, bu doğrultuda Otomotiv, Raylı Sistemler, Tarım ve Savunma-Havacılık olmak üzere 4 ana endüstri grubunda Ar-Ge çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını vurguladı.
AR-GE'YE 2 YILDA 3 MİLYON
Ar-Ge Merkezi’nin kuruluşunda 2 milyon TL’nin üzerinde bütçe yatırdıklarını ve 2018 yılı için 1 milyon TL’lik yatırım planladıklarını aktaran DİTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Baybaş, ana stratejilerine paralel olarak koydukları hedeflerin başında “Otomotiv sektörü için Ağırlık Azaltma” geldiğini ifade etti. Alternatif malzeme olarak ise alüminyum kullanımı ile ürün geliştirme, kompozit malzemeler ve yenilikçi tasarımlar ile ürün ağırlık azaltma çalışmaları yapan DİTAŞ Ar-Ge Merkezi, bu hedefi geniş kapsamlı yürütmek için OTEP bünyesinde Araç Hafifletme Ar-Ge grubuna dahil oldu. DİTAŞ AR-GE Merkezinde halen 20 araştırmacı, 15 teknisyen ve 3 destek personelinin görev yaptığını belirten Selim Baybaş, “Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve yeniden yapılanma ile müşteri kalite memnuniyeti, tasarruflu üretim ve üretimde verimlilik artışının yanı sıra, hatasızlaştırma ile maliyetleri aşağı çekmeyi başararak sürdürülebilir bir yapıya ulaştık. Global projelerde araç üreticileri için co-designer (tasarım ortağı) olarak yer alıyoruz. Bu kapsamda hem tasarım yapıp hem de ürünü hayata geçirme kabiliyetine sahibiz. Tasarımdan üretime kadar sektör için bir çözüm noktasıyız” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS