Hücrede istiridye mantarı hasadı yaptılar

Hücrede istiridye mantarı hasadı yaptılar

NİĞDE E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yıllardır hücre olarak kullanılan yerlerde hükümlü ve tutuklular istiridye mantarı yetiştirdi.

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yıllardır hücre olarak kullanılan yerlerde hükümlü ve tutuklular istiridye mantarı yetiştirdi. Hükümlüler, yetiştirilen istiridye mantarının ilk hasadını yaptı.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, 2000'li yıllardan önce hücre olarak kullanılan 112 metrekare alanın  Mantar Yetiştiriciliği Atölyesi olarak düzenlendiğini belirterek: “İlk mantar hasadı yapıldı ve beklenenin üstünde başarılı sonuç elde edildi” dedi.

Konuyla İlgili bilgi veren Başsavcı Dönmez şöyle konuştu:

“Çağdaş infaz sisteminin amaçlarından biride hükümlü ve tutukluların salıverilmelerinden sonra yaşamlarını sürdürecek meslek ve sanatları öğrenmelerini sağlamak, çalışma ve üretme isteklerini geliştirmek veya güçlendirmektir. Bu amaçla Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutukluların meslek sahibi olmaları için; atıl durumda bulunan 2000'li yıllardan önce hücre olarak kullanılan ve yeni infaz sisteminin uygulanması ile kaldırılan 112 m² alanın, kurumun kendi imkanları ile hiç bir gider olmadan Mantar Yetiştiriciliği Atölyesi olarak düzenlenmiş ve mantar üretimi yapılmaktadır. Atölye de bu işlerle ilgili olarak 1 hükümlü faaliyette bulunmaktadır. İleri ki dönemlerde bu sayının artırılması düşünülmektedir. 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle ilk mantar hasadı yapılmış ve beklenenin üstünde başarılı sonuç elde edilmiştir.”


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS