Niğde'de biçerdöverlere denetleme

Niğde'de biçerdöverlere denetleme

NİĞDE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, kentte hasat yapılan tarlalarda biçerdöverleri yerinde denetledi.

Adnan ÇELEBİ/ NİĞDE, (DHA)- NİĞDE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, kentte hasat yapılan tarlalarda biçerdöverleri yerinde denetledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Asım Baş, Bitkisel Şube Müdürü Ali Solak ile denetleme ekibi hasat yapılan tarlalarda biçerdöverleri yerinde denetledi. Müdür Baş, biçerdöver ile hasatta dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birinin, dane kaybının önlenmesi için yapılacak çalışmalar olduğunu belirtti. Bu çalışmaların baş aktörleri olan biçerdöver operatörlerine büyük sorumluluklar düştüğünü kaydeden Baş, operatörlerin dane kaybına sebep olan unsurlara dikkat etmesi, biçerdöverlerin gerekli bakımlarını ve ayarlarını yapmak ve yaptırmaları gerekliliğine değindi. 


BUĞDAYDA REKOLTE ARTIŞI

Geçen yıla göre bu yıl buğdayda rekoltenin 100 bin ton artmasının beklendiğini anlatan Baş, "Geçen yılki rekolte yaklaşık 180 bin ton civarındaydı. Bu yılki rekoltemiz 100 bin ton artışla 280 bin ton civarında olacak. Niğde'de kış ve bahar aylarının yağışlı geçmesi bu yılki buğday rekoltesini artırdı. Geçen yıl ilimizde 668 bin dekar alanda 183 bin ton hasat gerçekleşirken, bu yıl 673 bin dekarda 274 bin ton ürün alınması bekleniyor" dedi.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS