Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Niğde'de üniversite öğrencileriyle buluştu

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Niğde'de üniversite öğrencileriyle buluştu

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE Belediyesi 3.Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin  de katkı sağladığı 'Gazi Mustafa Kemal

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE Belediyesi 3.Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin  de katkı sağladığı 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk' konulu söyleşi ile tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.


Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Altunhisar Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Çiftlik Kaymakamı Çağlar Partal, Niğde İl Protokolü, akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.


Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan’ın açılış konuşmasının ardından öğrencilerin coşkulu alkışları ile kürsüye gelen  Prof. Dr. İlber Ortaylı, I.Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.  Ortaylı, "Türkiye iki dünyaya ait bir memlekettir. İki kültür vardır. Doğulu batılı tartışılmaz. Etrafta ne varsa toplayacaksınız. Doğu kültürünü de Batı kültürünü de toplayacaksınız" dedi.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hep yaşayan ve iftihar edilen birisi olduğunu vurgulayan Ortaylı, "Bu memleketin büyük olduğunu, çok çileli zorlu bir tarihi olduğunu herkesin saygıyla kabul etmesi gerekiyor. Bunu kabul ettiğimiz takdirde zaten mesele yoktur" diye konuştu.

Yoğun ilgi gören söyleşi sonunda; Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ve Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar tarafından Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya hediye takdimi gerçekleştirildi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS