Cankurtaranlar sahilde görev başında

Cankurtaranlar sahilde görev başında

ORDU Büyükşehir Belediyesi Ordu Su Kazalarını Engelleme Merkezi (OSKEM) ekipleri, serinlemek için sahillerde denize giren vatandaşları kıyıdan belli bir mesafe uzaklıkta suya yerleştirilmiş güvenlik şeritlerini geçmemeleri konusunda uyarıyor.

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi Ordu Su Kazalarını Engelleme Merkezi (OSKEM) ekipleri, serinlemek için sahillerde denize giren vatandaşları kıyıdan belli bir mesafe uzaklıkta suya yerleştirilmiş güvenlik şeritlerini geçmemeleri konusunda uyarıyor.OSKEM ekipleri deniz sezonunun açılmasıyla birlikte Altınordu, Fatsa, Ünye, Perşembe ve Gülyalı ilçelerinde bulunan plajlarda görev almaya devam ediyor. Karadeniz bölgesinde en çok mavi bayraklı plaja sahip Ordu’da 3’ü kadınlar plajı olmak üzere toplam 13 plajda 60 personel, 3 adet jet ski ve 2 adet zodyak bot ile su kazalarını engelleme hizmeti veriyor. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, hizmet verilen plajlarda yaklaşık beş bin metre emniyet şeritleri (kıyı mantarları) çekilerek Karadeniz’in yapısıyla ilgili tehlikeli olan rip akıntısı (çeken akıntı) ile ilgili uyarıcı tabelalar yerleştirildiği belirtilerek, “Güvenlik şeritleri boğulma riskinin olmadığı sığ bölgelerin bitiminde yer aldığından şeritlerden sonra suya girmek hayati risk taşıyor. Güvenlik şeritleri göğüs hizasındaki derinlik çizgisine yerleştiriliyor. Vatandaşların ıssız koylarda denize girmemeleri gerekiyor. Denize girmek için en güvenli yerler OSKEM ekiplerine bağlı cankurtaranların hizmet verdiği sahil bölgeleridir. Karadan dürbünlerle kontrol edilen plajlarda boğulmaktan kurtarılan vatandaşlara ilkyardım uygulaması yapılarak müdahale ediliyor. Tüm sahillere uyarıcı tabela ve can simidi asan OSKEM personelleri, aynı zamanda halkı bilinçlendirmek amacıyla bilgilendirme de yapıyor” ifadelerine yer verildi.

16 Eylül tarihine kadar saat 10.30 ile 19.00 aralığında hizmet verecek OSKEM Altınordu ilçesinde Akyazı Plajı (Kültür Sanat Merkezi Karşısı), Akyazı Halk Plajı (Üniversite Uygulama Oteli Karşısı), Mavi Bayraklı Cumhuriyet Mahallesi Plajı, Kumbaşı Mavi Bayraklı Plaj; Perşembe ilçesinde Efirli Kadınlar Plajı ve Çaka Plajı; Fatsa ilçesinde Dolunay Çamlık Plajı, Kadınlar Plajı, Bolaman Mavi Bayraklı Plajı; Ünye ilçesinde Mavi Bayraklı Kırkevler Plajı, Kadınlar Plajı ve Çınarsuyu Yunus Emre Kuruluş Kampı ile Gülyalı Tepealtı Halk Plajı’nda vatandaşların can güvenliğini sağlayarak deniz aktivitelerini sorunsuz bir şekilde yapmasını sağlıyor.

2014 yılında hizmete başlayan OSKEM'in şuana kadar 287 kişiyi boğulmaktan kurtardığı da belirtildi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS