Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden müthiş kent tasarım projesi

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden müthiş kent tasarım projesi

ORDU Büyükşehir Belediyesi, il genelinde hizmete sunulacak kent mobilyaları, çeşitli kentsel tasarım öğeleri, odak noktaları, altyapı ve üst yapı elamanları ile çeşitli görsel alanlar konusunda 'Kentsel Tasarım Rehberi' hazırlıyor.

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi, il genelinde hizmete sunulacak kent mobilyaları, çeşitli kentsel tasarım öğeleri, odak noktaları, altyapı ve üst yapı elamanları ile çeşitli görsel alanlar konusunda 'Kentsel Tasarım Rehberi' hazırlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu'nun daha iyi tanıtılabilmesi ve kentte önemli tanıtım meteryallerinin daha ön plana çıkarılabilmesi amacıyla yeni bir proje hazırladıklarını söyledi. Kent mobilyaları, çeşitli kentsel tasarım öğeleri, odak noktaları, altyapı ve üst yapı elemanları ile çeşitli görsel alanlar konusunda hazırlanacak olan 'Kentsel Tasarım Rehberi' Ordu'ya ayrı bir renk katacak. 

Projenin kentteki sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlanacağını, bu konudaki çalışmalarında başlatıldığını belirten Başkan Yılmaz, “İl genelinde bir bütünlük oluşturmak amacıyla çalışmalarına başladığımız kentsel tasarım rehberini inşallah yaz aylarına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bu rehber, ilimizde bundan sonraki her türlü düzenleme ve yenileme projelerinde kılavuz oluşturacak. Rehberin hazırlanması süresince, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket edeceğiz. Ordu’muz için en iyisini ortaya çıkarmak amacıyla onların fikirlerini alacağız. Böylece neyin, ne şekilde olacağına hep birlikte karar vereceğiz” dedi.   


TASARIM ÇEŞİDİ ÇOK

Başkan Yılmaz, projenin içeriğini ise şöyle anlattı:


"Kentsel tasarım rehberi kapsamında, 3 grup oluşturulacak ve bu gruplar içerisinde yer alan farklı öğeler tasarlanacak.  İlk grupta yapı ve prefabrik yapı türünde olan çeşme, taksi durağı, büfe, saat kulesi, tuvalet, trafo binaları, muhtar evi, ATM cihazlarının toplulaştırılması, boş duvarların tasarımı ve boyanması projelendirilecek. İkinci grupta peyzaj öğesi türündeki bina cephelerinde uygulanacak olan çiçek ve çiçeklikler, zeminde yer alan çiçeklikler, heykel ve plastik öğeler, oturma elemanları, oyun ve spor performans elemanları, deniz içerisinde su ve ışık oyunları tasarlanacak. Son grupta ise demonte tipte, metal malzemeden imal edilecek olan öğelerden otobüs durağı, işaret levhası, reklam panosu ve billboardlar, mazgal ve bakım kapakları, bayrak ve flama direkleri, çöp kutuları, alan aydınlatıcıları, yol aydınlatıcıları, trafik lambaları, korkuluklar, aydınlatmalı trafik kolonları, telefon kabinleri, mısır-kestane-fındık satışı için seyyar arabalar, kiosklar, parkmetreler, bilet otomatları, geçici inşaat alanı seperatörleri, sokak takları ve şehir giriş taklarının tasarımı gerçekleştirilecek."

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS