Öğrencilere 'Bilinçli medya kullanımı eğitimi' verildi

Öğrencilere 'Bilinçli medya kullanımı eğitimi' verildi

OSMANİYE Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik 'Bilinçli Medya Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı' konulu eğitim semineri düzenlendi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik 'Bilinçli Medya Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı' konulu eğitim semineri düzenlendi.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen 'Aile Eğitim Programı' çerçevesinde Çukurova Kız İmam Hatip Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen eğitimlere, Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Birimi Personelleri Sosyolog Kübra Akkaş ve Psikolojik Danışman Zeliha Toprak konuşmacı olarak katıldı.
Sosyolog Kübra Akkaş, Bilinçli Medya Kullanımı hakkında ki sunumunda, sosyal medyanın, toplumsal ilişkilere tercih edilir olduğunu belirterek, "İletişimimizi bilgisayar üzerinden sağlayarak, yüz yüze görüşmeler yapmaları unutur olduk. Bu atmosferde büyüyen ve bu dolaylı iletişimi model alan çocuklarımız da bizlerden bir adım öteye giderek bilgisayar, tablet bilgisayar, cep telefonları, playstation vb. gibi uyarıcılarla zamanlarını geçiriyorlar. Böylece aile olmayı unutuyoruz. Medya aracı olarak karşımıza çıkan televizyon ve bilgisayar gibi nesneleri dengeli kullanımda, birey olarak çocuklarımıza önemli bir model konumundayız. Ailece medya kullanım alanlarımızı değerlendirip, çocuğumuzdan beklentilerimizi buna göre ayarlamalıyız." dedi.
Psikolojik Danışman Zeliha Toprak ise Teknoloji Bağımlılığı hakkında eğitim verdi.  Ailelere eğitim verilmesindeki temel amacın, her türlü bağımlılıkla mücadelede ailenin önemine ve ailelerin nasıl bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çekmek olduğunu kaydeden Toprak, "İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı ve günlük yaşantımıza kaçınılmaz olarak nüfuz eden teknolojik ürünlerin hem insanlara sayısız faydaları var hem de yeni problemleri beraberinde getiriyor. Kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması çok ciddi zararlara sebep olabilir. Ailede çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin uzun saatler meşgul olduğu cep telefonu, tablet, televizyon, elektronik oyunlar çağımızın kaçınılmaz zorunlulukları gibi gözükse de yarattığı bağımlılıkla birlikte birçok sorunu beraberinde getiriyor." diye konuştu. Eğitim programı, öğrenciler ile Eğitim Birimi Personelleri arasında karşılıklı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS