Başkan Kasap: Rize'de coğrafi şartlar projeleri geciktiriyor

Başkan Kasap: Rize'de coğrafi şartlar projeleri geciktiriyor

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - RİZE Belediye Başkanı Prof. Dr

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - RİZE Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, kentte devam eden projeler hakkında bilgiler verdi. Başkan Kasap, Rize'de proje yapmanın kendine has zorlukları olduğunu ve zorlukların başında coğrafi koşulların geldiğini, bu nedenle projelerde ekstra maliyetler ortaya çıktığını belirtti.


Başkan Kasap, Rize Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden itibaren şehrin sosyo-kültürel alanda gelişimine yönelik projelere ağırlık verdiklerini söyledi. '10 Numara Projeler' adını verdikleri projeler hakkında açıklamalar yapan Başkan Kasap, Isırlık Tabiat Parkı Projesi'nin tamamlanması gerekirken bazı nedenlerden dolayı bitirilemediğini söyledi.


Rize'de proje yapmanın kendine has zorlukları olduğunu anlatan Kasap, "Genel anlamda şehri güneye doğru açmak için yaptığımız projelerden birisi olan Isırlık Tabiat Parkı Projesi, insanlara nefes aldıracak, günlük stresten uzaklaştıracak bir yaşam alanı oluşturmak için yapılmaktadır. 1'inci etabı tamamlandı, 2'nci etabın kısa bir süre içerisinde yapılması planlanılıyor. Projeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Bu projenin esasen şimdiye kadar bitmesi gerekiyordu ancak Rize'de iş yürütmenin kendine has zorlukları var. Bunlardan bir tanesi tabiki de coğrafi engeller. İklim koşulları da bizi zorluyor. Geçen yıl ağır bir kış dönemi geçirmiştik. Arkasından ortaya çıkan tablo dolayısıyla ilgili mekana ulaşmak için yeniden yol düzenlemeleri yapmak zorunda kaldık. Bu zorlukları tabiki çalışarak aşacağız ama Rize'de böyle projelerin yapımı maliyetli oluyor. Kamulaştırma çalışmaları ve topolojik olarak yapılan birtakım çalışmalar, bölge koşulları nedeniyle maliyetinin 2-3 katı fazlasına çıkıyor." dedi.


'DOĞU PARK PROJESİ BİTİYOR'Kasap, '10 Numara Projeler' arasında yer alan diğer çalışmalar hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu:


"Batı Park Projesini, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile birlikte yürütüyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığımız anlaşma neticesinde ilgili harcamalar üniversite üzerinden sağlanılıyor. Bu alanda dolgu çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Doğu Park Projesi, Gündoğdu bölgesinde bulunan dolgu alanı içerisinde gerçekleştiriliyor. Nisan ayı içersinde bitirmeyi planlıyoruz. Mavişehir Projesi içerisinde Sahil Külliyesi, Çay Çarşısı, Kadın Kültür Merkezi ve Teleferik ayağını da kapsıyor. Bu plan mahkeme yoluyla durduruldu, biz de savunmamızı yaptık ve bu alanın düzeleceğini, uygun bir şekilde yürütüleceğini bildirdik. Bu sıkıntıların kısa sürede aşılacağını düşünüyoruz." 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS