Çaylar Şirket’ten kitabı için imza günü düzenlendi

Çaylar Şirket’ten kitabı için imza günü düzenlendi

AVUKAT ve Yazar Remzi Kazmaz, çay üreticilerinin sorunlarını anlattığı 'Çaylar şirketten' kitabı için imza günü düzenledi.

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - AVUKAT ve Yazar Remzi Kazmaz, çay üreticilerinin sorunlarını anlattığı 'Çaylar şirketten' kitabı için imza günü düzenledi. 


'Çaylar Şirketten' kitabı ve belgesel filmi tanıtımı için Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde toplanan kitap severlerle buluşan Avukat ve Yazar Remzi Kazmaz, kitabını imzaladı.

'Çaylar Şirketten' kitabının çay hikayesi olduğunu ifade eden Kazmaz, “Çayın içinde bulunduğu durumu anlatan bir kara mizah örneğidir. Kitapta çay yasasının defalarca değiştirilip, evrimleştirilme sürecini, çay üzerinde HES'lerin etkilerini, iklim konusundaki değişimlerin çaya olan etkilerini anlatıyorum. Bunun yanında kitap, bölgenin doğal güzelliği, insanlarını, örf ve geleneklerinin de anlatıldığı bir yol hikayesine sahip. Kitapta asıl anlatmak istediğim konu isminde gizli. Önümüzdeki süreçte konuşulan ve birçok insanı ilgilendiren ÇAYKUR'un özelleştirilme konusundan yola çıktım. ÇAYKUR'un özelleştirilme sürecinde hissetiklerimi insanlara aktarabilmek adına yazdığım duygular bu kitapta yer alıyor. Yazar ve avukat olmamın yanında bu bölgenin bir çocuğu olarak, ben de bir çay işçisinin çocuğu olarak büyüdüm. Çay paraları ile okulumu okudum. Vatana olan borcumu bu yolla ödemeye çalışıyorum. ÇAYKUR'un satılmasını asla istemiyorum. Birçok şirket kapalı kapılar ardında ÇAYKUR'u borçlandırarak 'Varlık Fonu'na ya da herhangi bir yabancı sermayeye satılmasını istiyor. Kitabın ismi de bu olaylardan esinlenerek 'Çaylar Şirketten' oldu.” dedi.


‘VEFA BORCUMUZ OLDUĞUNA İNANIYORUM’


Belgesel filminde Zihni Derin'den başlayarak çaya emek veren insanların öyküleri anlattığını belirten Kazmaz, “O insanlar bir teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Çayın üretimini geçmişten günümüze bu noktalara getirerek Rize insanlarına sunan bu kişilere bir vefa borcumuz olduğuna inanıyorum. Belgeselde o isimleri bolca andık, yad ettik.” ifadelerine yer verdi.

CHP’DEN ADAY ADAYI OLDU


Bugüne kadar çevre mücadelesi adına Türkiye'de gitmediğim yer kalmadığını belirten Kazmaz şöyle dedi:


"Nerede bir doğa katliamı olduysa ben orada bulundum. Artık bölük pörçük devam eden bu çevre mücadelesini bir bütünlük halinde devam etmesini sağlamak amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında milletvekilliği adaylığına soyundum. İstanbul 3'üncü Bölge Adayı olmayı düşünüyorum. Ancak Rize'deki dostlarımızdan, il başkanlığı ve genel merkezden Rize'ye gönderilmek konusunda büyük bir talep var. Bu konuyu önümüzdeki süreçte değerlendirerek, en doğru kararı vermeye çalışacağım. Benim tek amacım toplumdan aldığım şeyleri tekrar topluma geri vermektir. Çevre ve doğa katliamına karşı örgütlü bir şekilde çalışmalar yapmak ve ülke genelinde çevre konularını ulusal düzeyde tartışmak adına bu yola çıktım.”


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS