rize haberleri

Rize'de Salarha Vadisi doğalgaz istiyor

Rize'de Salarha Vadisi doğalgaz istiyor

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - RİZE’nin bir çok ilçesinden daha fazla yüzölçüme ve daha çok nüfus ve muhtarlığa sahip olan Salarha Vadisi, ilçelere ulaşan doğalgazdan faydalanmak için harekete geçti. 

Konu ile ilgili çalışma yapan Salarha Vadisi Yeni Şehir Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (SALVADER) Rize Valiliğine, BOTAŞ'a, Rize Belediyesine, ÇAYKUR’a, Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Muradiye ve Salarha Belediyelerine, AKSA Doğalgaz’a yazı yazarak taleplerini iletti.

Bölgede tesisi olan kurumlara da taleplerini ileterek haklı gerekçelerini ortaya koyduklarını ifade eden Salarha Vadisi Yeni Şehir Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, “Yaklaşık iki aydır bu çalışmayı yürütüyoruz. Bölgemizde olan kuruluş ve belediyelerle ortak hareket ediyoruz. Doğalgazı ülkemizde dağıtan BOTAŞ A.Ş.’ye yazdığımız yazıya cevap aldık. Planlama çalışmalarına Salarha vadisini de aldıklarını bize yazılı belge ile ilettiler. Bu belge bizim haklı talebimizi ortaya koymuştur.” dedi.

Çayeli ve Ardeşen ilçelerine giden doğalgaz boru hattı Salarha Vadisinden geçtiğini hatırlatan Toptan şunları dedi:

"Boru hattının vadide bulunan Yolveren, Camidağı ve Dörtyol köylerinden geçmesi bizim için bir avantaj özelliğidir. O yüzden rahatlıkla bölgemize dağıtım yapılabilir. Salarha tünelinin bitmesiyle vadide konut anlamında dahada gelişme yaşanması bekleniyor. Buna istinaden bölgemizde bulunan yüksek tonajlı çok sayıda çay fabrikası, okullar, yurtlar, iş yeri ve konut bulunmasından dolayı bu talebimizi haklı buldular. Bölgemizde yaşayan binlerce vatandaşımızdan bu konuda baskı alıyoruz. Bizde dernek olarak bu çalışmaları yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Çay fabrikalarının çevreye yaptığı kirliliği de bu şekilde önlemiş olacağız. Bunun için siyasiler ve yetkili kurumların kapısını çaldık çalmaya da devam edeceğiz.”

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS