Rize’de vatandaşlara su seferberliği çağrısı

Rize’de vatandaşlara su seferberliği çağrısı

RİZE’de havaların ısınması ve yağmurlarında artmasıyla son günlerde içme suyuyla buluşabilen hastalıklarda kısmi artışlar olduğu öğrenildi.

Arzu ERBAŞ/ RİZE(DHA)- RİZE’de havaların ısınması ve yağmurlarında artmasıyla son günlerde içme suyuyla buluşabilen hastalıklarda kısmi artışlar olduğu öğrenildi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada vatandaşlar seferberliğe davet edilerek,  özellikle su deposu kullananların depolarını temizlemeleri istendi.


İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri suya bağlı yaşanabilecek hastalıkların önüne geçmek için mahalle ve köylerde kullanılan su depolarını denetledi. Yapılan denetimlerde özellikle su depolarının birçoğunun içlerinin fayans olmadığı, havalandırma bacalarının bulunmadığı, depo kapaklarının açılmaması için betonlandığı tespit edildi. Uzun süre temizlenmeyen depoların diplerinde ciddi miktarda çamur oluştuğu ve havasız kaldığından dolayı da kokuştuğu görüldü. Sağlık Müdürlüğünden denetimlerle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Böylesi uygunsuz depolarda bekleyen suyun ne kadar temiz olursa olsun kirlenmemesi mümkün değildir. Yine fare gibi kemirgen hayvanların kendileri veya son derece tehlikeli olan idrarları da bu tür korunaksız, bakımsız sularla temas edebilir. Dolayısıyla bu suyu kullanan vatandaşlarımızın hastalanmamasını beklemek ne yazık ki gerçekle bağdaşmayan iyimserlik olacaktır“ 


'LÜFTEN SU DEPOLARIMIZI TEMİZLEYELİM'


Tüm mahalle ve köy depolarının içlerinin iki ayda bir temizlenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada talep edilmesi halinde Merkez ve ilçelerde bulunan Çevre Sağlığı Teknisyenlerinin temizlik çalışmalarına katılıp teknik destek verebileceği ifade edilerek  sorumlu yönetici, muhtar ve vatandaşları bu konuda seferberliğe davet edildi.


ANDON İÇME SUYU ŞEBEKESİ GÜVENİLİR, TEMİZ İÇME SUYUDUR


Rize’nin büyük kısmına hitap eden Andon içme suyu şebekesinin düzenli bir şekilde arıtılıp klorlandığından dolayı güvenilir, temiz içme suyu olduğu açıklanırken "Vatandaşlarımız bu şebeke suyunu güvenle kullanabilirler. Müdürlüğümüzce sürekli kontrol analizleri yapılan bu su temiz olmasına rağmen yine de su kesintilerinden sonra ilk gelen suyun kullanılmaması için vatandaşlarımızı uyarıyoruz, çünkü şebekede olabilecek çatlaklar boru içi suyun boşalması durumunda negatif basınç oluşturarak boru dışındaki çevresel suyu boru içine çekilmesine sebep olacaktır” denildi.


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS