RTB Başkanı Erdoğan: Dünyaya Türk çayını içirebiliriz

RTB Başkanı Erdoğan: Dünyaya Türk çayını içirebiliriz

ÇİN’de düzenlenen 3'üncü Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na katılan Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, izlenimlerini paylaştı.

Arzu ERBAŞ/RİZE(DHA)-ÇİN’de düzenlenen 3'üncü Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na katılan Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, izlenimlerini paylaştı. Erdoğan, "Maalesef Türkiye çay sektörünün potansiyelinin farkında değil. Bunun için herkes elini taşın altına koyup çalışmalıdır. Dünyaya Türk çayımızı içirebiliriz” dedi.


Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrin de düzenlenen 3'üncü Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.Burada Çin Çay sektörünü inceleme fırsatı  bulan  Erdoğan, izlenimleri hakkında da değerlendirmede bulundu. Erdoğan, “Dikkatimi çeken en önemli şey Çin’in çay üretim potansiyeli oldu. Maalesef Türkiye çay sektörünün potansiyelinin farkında değil. Çay bizler için çok önemli geçim kaynağı, bu sektöre gereken önemi verip, uluslararası pazarda yer edinmesini sağlamalıyız. Bunun için herkes elini taşın altına koyup çalışmalıdır. Dünyaya bizim çayımızı içirebiliriz. Yeter ki bizde Çin’de olduğu gibi çayımızı geliştirmek için el birliğiyle çalışalım” dedi.


'ÇAYA BİRÇOK YENİLİK KATMIŞLAR'


Çin Çay sektörünün gelişiminde çay araştırma ve geliştirme merkezlerinin önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, şöyle konuştu:


“Çin çay sektörünü önemseyip çok değer veriyor. Şunu gördük ki geçmişten geleceğe çayı bilimsel olarak araştıran onlarca Çay Araştırma Merkezi kurmuşlar. Çay konusunda topraktan bardağa olacak her şeyi kontrol altında tutan ve araştırma yapan Çinliler dünyanın en kaliteli ve en düzgün çayını yapmak için büyük uğraş veriyorlar. Yaklaşık 2 milyon 400 bin ton kuru çay üretimi yapıp, 350 bin tonunu dünyaya ihraç ediyorlar. Gördük ki bu araştırma merkezlerinin çalışmaları sonucunda çay bahçelerinin periyodik aralıklarla yeniliyorlar. Ayrıca geleneksel üretimin yanında teknolojiyi kullanarak üretim yapıyorlar ve pazarın talebini baz alarak pazar paylarını genişletiyorlar. Diğer taraftan çay araştırma merkezleri yeni klonlarla verimi ve kaliteyi arttırmak için yoğun çalışmalarına devam etmekteler” 


'PROJELERLE ÇAY SEKTÖRÜ BÜYÜYECEK'


Çay turizminin Çin için önemli bir gelir kaynağı olduğunu da kaydeden Erdoğan, şöyle dedi:


“Çay turizmine katkı sağlaması amaçlı bütün çalışmaları yapan Çin’de onlarca çay müzesi, çay çarşısı, çay sineması ve konaklama yerleri mevcut. Bizler üstümüze aldığımız sorumluluk gereği ülkemiz için başlattığımız Çay Araştırma İnceleme Merkezi, Çay Çarşısı ve Çay İhtisas Borsası projelerimizin ne kadar doğru bir adım olduğunu gördük. Borsamızın hazırladığı bu ve buna benzer projelerle çay sektörünü uluslararası standartlara taşıyacağız” 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS