Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban Bayramı öncesi uyarı

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban Bayramı öncesi uyarı

RİZE İl Sağlık Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla “Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme, Kurban Bayramı’nda Kesi ve Yaralanmalar, Kist Hidatik Hastalığı” konularında bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yaptı.

Arzu ERBAŞ/RİZE(DHA) - RİZE İl Sağlık Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla “Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme, Kurban Bayramı’nda Kesi ve Yaralanmalar, Kist Hidatik Hastalığı” konularında bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yaptı.

İl Sağlık Müdürlüğü tüm ilçelerdeki kurban pazarları, meydanlar ile merkezde Sahil Camii Bahçesi ve Taşlık Köyü Sağlık Evi’nde vatandaşlara bilgi verdi. Sağlıklı Yaşam Aracı eşliğinde gerçekleşen bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarında “Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme, Kurban Bayramı’nda Kesi ve Yaralanmalar, Kist Hidatik Hastalığı” konuları anlatıldı.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri gerek kurban kesiminden önce gerek hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası esnasında gerekse pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında temizlik ve hijyen kuralları ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, “Kurban Bayramı’nda tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı da doğal olarak artmaktadır. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır.Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise 3-4 ay süreyle saklanabilir” denildi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS