SALVADER'den tarihi köprüde kutlama

SALVADER'den tarihi köprüde kutlama

RİZE Salarha Vadisi Yeni Şehir Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (SALVADER) Anbarlık köyündeki tarihi kemer köprüde düzenlenen etkinlikle birinci kuruluş yıldönümünü kutladı.

Arzu ERBAŞ/RİZE(DHA)- RİZE Salarha Vadisi Yeni Şehir Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (SALVADER) Anbarlık köyündeki tarihi kemer köprüde düzenlenen etkinlikle birinci kuruluş yıldönümünü kutladı.


Kentte,  1 yıl önce 153 kurucu üye ile kurulan ve 1 yıl içinde üye sayısı 1001’e yükselen SALVADER üyeleri, 1'inci kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Anbarlık köyündeki tarihi kemer köprüde biraraya geldi. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinliğe, dernek başkanı Dursun Ali Toptan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Muradiye Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, Salarha Belde Belediye Başkanı Hasan Kara, Salarha deresinin ünlü şairi ve UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine de giren Osman Efendioğlu ile Salarha Vadisi’nden olan bir çok sivil toplum kurluşu başkanı ile temsilcileri ve kamu kurumlarının müdürleri katıldı.


'VADİMİZ İÇİN BÜYÜK PROJELER DÜŞÜNÜYORUZ'


SALVADER Başkanı Dursun Ali Toptan, derneklerinin kuruluşundan çok; üstlendiği vizyon ve misyona uygun şekilde yönetilmesinin önemli olduğunu belirtti. Toptan, "Büyük derneklerin büyük talepleri, projeleri ve çalışmaları olur. Bu çalışmalar hayata geçirilince üyelerine ve etrafına güven vererek büyür. Bizde çalışmalarımıza Doğalgaz, Kanalizasyon, Duble yol ve Salarha-İkizdere tünelini gündeme getirdik ve bu talepleri ana kapak yaptığımız dergimizle siyasilere sunduk. Gerekli çalışmalar ve görüşmelere devam ediyoruz. İnşallah vadimiz için güzel çalışmalara ve başarılara hep birlikte imza atacağız” dedi.


İlk kuruluş yıldönümü kutlamaları için tarihi kemer köprüyü seçmelerindeki amaçlarını da anlatan Başkan Toptan “Yıldönümü kutlamamızı Anbarlık köyünde yapmamızın amacı; vadimizdeki en büyük köy unvanına sahip olması ve alfabetik olarak da en başta olmasıdır. Bunun yanı sıra Anbarlık Köyü tarihi taş kemer köprüsüyle tarihsel ve sanatsal bir öneme sahiptir. Tarihsel önemi olan bu köprünün artık SALVADER için de ayrı bir önemi olacaktır. Çünkü bu köprü bundan sonra SALVADER’in gönül köprüsüdür” diye konuştu.


DERENİN SESİ OLDULAR


Salarha Vadisi belediyelerinden Muradiye Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, katılımcılara teşekkür ederek, yaşanan birlik beraberliğin katlanarak geliştirilmesi temenisinde bulundu. Salarha Belde Belediye Başkanı Hasan Kara ise “Bugün derneğimizin geldiği nokta ortada. Şimdi deremizin sesi olarak vadimiz için gerekli talepleri her platformda dile getirerek bölgemize kazandırmayı hedefliyor" ifadesinde bulundu.


İSMAİL TÜRÜT DE SALVADER ÜYESİ OLDU


Salarhalı olduğunu her platformda dile getiren ünlü sanatçı İsmail Türüt ise telefon aracılığıyla canlı yayın yapılarak etkinliğe katıldı. Türüt, hemşehrilerine selamlarını ileterek, derneğin 1001'inci üyesi oldu. Kendisine düşen her ne görev olursa bunu yapmaya hazır olduğu mesajını veren Türüt, “Tüm samimiyetimle ifade ediyorum bu birliktelik 20 yıllık hayalimdi. Bunu gerçekleştirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bana düşen her göreve hazırım." dedi.


DİLEK BALONLARI HAVAYA BIRAKILDI


Öte yandan etkinlikte konuşmaların ardından yaşanabilir ve temiz bir doğa için derneğin talep ve temennileri kentin de plaka kodu olan '53' balon eşliğinde havaya bırakıldı. Grup, ayrıca derelerin temiz kalması, atık ve çevresel kirlilikten korunması için isale ve kanalizasyon hattının önemine dikkat çekmek için tarihi köprü üzerine 53 adet kırmızı gül de koydu. Etkinlik, kabir ziyareti, Kur’an-ı Kerim okunması ve yapılan dualarla sona erdi. 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS