TEMA Vakfı temsilcisi Kork: Çocuklarımızın doğa ile iç içe olması gerekiyor

TEMA Vakfı temsilcisi Kork: Çocuklarımızın doğa ile iç içe olması gerekiyor

– TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Ahmet Ali Kork, çocukların beton evlerde, servisler ve kapalı sınıflarda kutulanmış bir halde yetişip büyümekte olduklarına işaret ederek, “Doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor.

Aytekin KALENDER/RİZE,(DHA) – TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Ahmet Ali Kork, çocukların beton evlerde, servisler ve kapalı sınıflarda kutulanmış bir halde yetişip büyümekte olduklarına işaret ederek, “Doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor.” dedi.

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Ahmet Ali Kork, Türkiye’de 8-14 yaş arası çocukların yüzde 56’sı evdeki vakitlerini teknolojik aletlerle oyun oynayarak geçirdiğini belirtti, çocukların doğayla iç içe vakit geçirmesinin önemli olduğunu söyledi. Kork, “Uzmanların görüşüne göre çocuklar doğadan kopuk yaşamaya devam ederlerse algı ve duyu dünyaları zayıflıyor; endişe, obezite gibi sağlık problemleri olasılığı artıyor. Doğadan uzak olan nesillerin psikolojik gelişimleri de olumsuz etkileniyor, keşif yetenekleri, yaratıcılık ve düşünme yetileri kısıtlanıyor. Biliyoruz ki çocuklar doğayı tanımadan sevemez, sevmeden koruyamaz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor. Doğayı anlayarak ve doğaya uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün” diye konuştu.

DOĞA EĞİTİMLERİ VERİLDİ

Vakıf olarak okullarda gönüllü öğretmenler aracılığı ile doğa eğitimleri verdiklerini kaydeden Kork, “Bu kapsamda 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Rize’de 130 gönüllü öğretmenimiz sayesinde 2 bin 300 çocuğumuz bu eğitimlerden faydalandı. Sene başında Ankara’daki gönüllülerimizce toplanıp Rize’ye gönderilen meşe tohumlarını fidana dönüştürmeleri için çocuklarımıza ulaştırdık.  Öğretmen ve ailelerin desteği ile çocuklarımızın yıl boyu emek verip fidana dönüşen meşeleri Anadolu bozkırında meşe ormanı olmak üzere Ankara’ya göndereceğiz. TEMA Vakfı Rize Temsilciliği olarak doğal varlıklarımız ve sürdürülebilir bir yaşam hakkı için harcadığımız çabanın, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız başta olmak üzere toplumda önemli bir farkındalık yarattığını görüyoruz. Bu doğrultudaki çabalarımıza destek vererek şevkimizi artıran, umutlarımızı çoğaltan başta öğretmenlerimiz olmak üzere bizlere güç veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

  

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS