Dededen toruna Samsun okuma vakti

Dededen toruna Samsun okuma vakti

– SAMSUN İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve iki yıldır Samsun’daki bütün okullarda başarıyla uygulanmakta olan ‘Oku, Anla, Yaşa’ projesi ile çocuklara kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını kazandırmak için etkinlikler yapılıyor.

Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA) – SAMSUN İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve iki yıldır Samsun’daki bütün okullarda başarıyla uygulanmakta olan ‘Oku, Anla, Yaşa’ projesi ile çocuklara kitap sevgisini ve okuma alışkanlığını kazandırmak için etkinlikler yapılıyor. ‘Samsun İçin Okuma Vakti’ olarak isimlendirilen etkinlikler ile anne, baba çocukların evde herkesin televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okuması amaçlanıyor.


Yapılan etkinliklere bir yenisi de Tekkeköy Kutlukent 80’inci Yıl Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen farkındalık çalışmasıyla eklendi. Bu kapsamda okulda bulunan öğrencilerin velileri okulda oluşturulan kütüphanede haftanın belirli günleri çocuklarıyla birlikte kitap okuyor. Yaklaşık 2 bin 500 kitabın bulunduğu zenginleştirilmiş kütüphanede, bilişim sınıfı öğretmenlerince oluşturulan barkot okuyuculu otomasyon sistemi sayesinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin kitap alışverişi kayıt altına alınıyor. Öğrenciler rahatlıkla seçtikleri kitapları herhangi bir görevliye ihtiyaç duymadan alıp, okuduktan sonra teslim edebiliyor. Alınan veriler sayesinde en çok kitap okuyan sınıf, öğrenci ya da veli ödüllendiriliyor. Özellikle en çok okunan kitapların bilinmesiyle öğrencilerin hangi tür kitaplara daha çok ilgi gösterdiği anlaşılıyor. Okulda eğitim alan mülteci öğrenciler de okuma etkinliğine katılıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma – yazma seferberliği ile ilçedeki Halk Eğitim Merkezine başvurarak okuma yazma öğrenen veliler de okuma yazma öğrendikten sonra ilk iş olarak okulda öğrenim gören torunlarıyla birlikte okula gelerek kütüphanede ‘Samsun İçin Okuma Vakti’ etkinliğine destek veriyor.


Okuma etkinliğine katılan veliler, bu etkinlik sayesinde çocukları ve torunlarıyla birlikte kitap okumaya başladıklarını, onlara hem örnek olduklarını düşündüklerini, hem de onlarla birlikte keyifli vakit geçirdiklerini belirterek, bu sayede geleceğin teminatı olan çocukların gördüklerini uygulayan bir nesil olduğunu vurgulayan veliler, kendileri ne yaparsa onlarında öyle yaptığını bildiklerini belirttiler. Veliler daha sonra, böylelikle çocukların televizyon, telefon ve bilgisayar başında vakit öldürmelerini engellediklerini sözlerine ekleyerek,  bu denli faydalı olan etkinliğin devam etmesini istediler.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS