Genç: Güçlü olmanın yolu bilgiden geçiyor

Genç: Güçlü olmanın yolu bilgiden geçiyor

 SAMSUN Canik Belediyesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen '11’inci İslam Tarihçileri Kongresi ve Koordinasyon Toplantısı'nın ikinci gününde ‘İslam Tarihinde Darbeler’ konusu ele alındı.

Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA) - SAMSUN Canik Belediyesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen '11’inci İslam Tarihçileri Kongresi ve Koordinasyon Toplantısı'nın ikinci gününde ‘İslam Tarihinde Darbeler’ konusu ele alındı. Panelde Canik Belediye Başkanı Osman Genç, darbelerin siyasi ve ekonomik güçle önleneceğini, güçlü ekonominin ise bilgi üretmekle mümkün olacağını söyledi.


Canik Belediyesi ve OMÜ İlahiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen '11’inci İslam Tarihçileri Kongresi ve Koordinasyon Toplantısı'nın ikinci gününde düzenlenen panelde İlahiyatçılar ‘İslam Tarihinde Darbeler’ konusunu masaya yatırdı. Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ve yaklaşık 150 bilim insanının katıldığı panele katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İslam coğrafyasında yaşanan darbelere dikkat çekerek, siyasi ve ekonomik güce sahip ülkelerde darbelerin kolay kolay yaşanmayacağını belirterek, güçlü olmanın yolunun bilgi üretmekten geçtiğini söyledi.

SİYASİ VE EKONOMİK GÜÇ ŞART

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü ve Ankara Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Çelik'in de katıldığı panelde konuşan Başkan Genç, "Dünyanın çeşitli coğrafyalarında, farklı zaman dilimlerinde emperyalist güçler tarafından dünden bugüne sayısız askeri darbeler yapıldı. Milyonlarca insanı, tüm bir ülkeyi olumsuz etkileyen darbeler nedeniyle yaşanan sosyolojik, psikolojik ve ekonomik travmalar hep büyük mağduriyetlere, unutulmaz acılara neden oldu. Bu darbelerin İslam coğrafyasında yaşanmasının temel nedeni üretmemek, dolayısıyla siyasi ve ekonomik güce sahip olmamaktır" dedi.

'YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ'

Dünyanın hızla değiştiğini ve Türkiye'nin yeni bir sisteme geçerek darbeleri tarihe gömdüğünü belirten Başkan Genç, "Türkiye 24 Haziran'da aktör ülke olma yolunda önemli bir virajı aşmıştır. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte bütün kurumlar sisteme entegre edilecektir. Yani bütün kurumlar 3’üncü bin yılın vizyonuna uygun hale gelecek ve ülkemiz her alanda daha hızlı gelişim gösterecek. Bir ülkenin ekonomik kalkınması ne kadar iyi olursa, darbeler de o oranda az olur" diye konuştu.

'3’ÜNCÜ BİN YILDA BİLGİ ÜRETMELİYİZ'

Türkiye'nin 4’üncü sanayi devrimini mutlaka gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Başkan Genç, "Bilişim çağında olduğumuz bu dönemlerde savaşlar artık topla, tüfekle yapılmıyor. Eğer güçlü, aktör bir ülke olmak istiyorsak mutlaka bilgi üretmeliyiz. Çünkü yeni bin yılda en büyük güç bilgidir. Bilgi, üretmenin kaynağıdır. Bugün en değerli şey nedir biliyor musunuz arkadaşlar? Hayaldir. Önce hayali bilgiye, bilgiyi akıllı makineye dönüştüreceğiz ki tüketen değil, üreten ülke olalım. Milli ve üreten bir nesil ortaya koymalıyız. 3’üncü bin yıl savaşlarını ancak bu şekilde kazanabiliriz" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS