Öncü: Tren kazasında sorumlular adalete hesap versin

Öncü: Tren kazasında sorumlular adalete hesap versin

– İNŞAAT Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasının ihmal ve hatalar sonucu meydana geldiğini belirterek, kazanın detaylı araştırma ve soruşturmalarının en kısa sürede yapılıp, sorumlularının adalete hesap vermelerinin sağlanmasını talep etti.

Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA) – İNŞAAT Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasının ihmal ve hatalar sonucu meydana geldiğini belirterek, kazanın detaylı araştırma ve soruşturmalarının en kısa sürede yapılıp, sorumlularının adalete hesap vermelerinin sağlanmasını talep etti.


İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Tekirdağ’da, dün meydana gelen tren kazası ile ilgili açıklama yaptı. Kazanın, teknik olarak büyük ihmaller zinciri sonucu, öngörülebilir risklerin gereği gibi dikkate alınmaması nedeniyle meydana gelmiş olduğu kanaatinde olduklarını belirten Öncü, "Her ne kadar, kaza raporu hazırlanıp ayrıntılar ortaya çıktığında somut nedenler açıklanacak olsa da, ilk izlenim olarak sorgulanması gereken noktaların olduğu açıktır. Kazaya sebebiyet veren ihmal ve olumsuzlukları birkaç ana başlıkta toplayacak olursak, hidrolojik yağış istatistikleri ve aşırı yağış risklerinin gereği gibi dikkate alınmadan projelendirme ve uygulama yapıldığı, yağmur sularının tahliyesi için yapılmış olan menfez kesitinin yetersiz seçildiği ve uygulandığı, menfez üzerine ve civarına yapılan dolgu malzemesinin uygun vasıfta seçilmediği ve gereği kadar teknik önlem yani zemin iyileştirilmesi, tahkimat ve benzeri ile desteklenmediği, periyodik yol kontrollerinin, meteorolojinin hava tahmin ve aşırı yağış riskleri göz önüne alınmadan programlanıp yapıldığı izlenimi oluşmaktadır” dedi.


Tren kazasında sorumluların bulunarak adalete hesap vermeleri gerektiğini ifade eden Öncü, "Daha önce yaşanmış, benzer doğa olaylarının afete dönüştüğü pek çok olay sonrası yapıldığı gibi, yetki ve sorumluluk makamında bulunanlar tarafından, bu elim kazanın nedeni olarak da aşırı yağışın gösterilmesi yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Mühendislik ve benzeri bilim dalları, doğa olaylarının felaketlere dönüşmemesi için, uzun zaman dilimine yayılmış istatistiksel verileri de kullanarak,  gerekli proje ve uygulamaların yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu bakımdan, bu ve benzer olayların,  sadece aşırı yağış ve doğal afet olarak nitelendirilmesini doğru ve gerçekçi bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Sonuç olarak  onlarca insanımızın ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden olan kazanın, detaylı araştırma ve soruşturmalarının en kısa sürede yapılarak, sorumlularının adalete hesap vermeleri sağlanmalıdır" diye konuştu.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS