Samsun Tabip Odası uyardı

Samsun Tabip Odası uyardı

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Tabipler Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, 'asistan hekimler'in, çalıştığı kurumun iş yükünü en çok çeken hekim grubu olduğunu belirtere

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Tabipler Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, 'asistan hekimler'in, çalıştığı kurumun iş yükünü en çok çeken hekim grubu olduğunu belirterek, "Asistan hekimlere angarya iş yaptırmayın" çağrısında bulundu.

Samsun Tabipler Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, 'tıpta uzmanlık öğrencisi' veya araştırma görevlisi hekim olan asistan hekimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Asistan hekimlerin, çalıştığı kurumun iş yükünü en çoktaşıyan hekim grubu olduğunu söyleyen Erkan, "Asistan hekimlere angarya iş yaptırılmasından vazgeçilmeli, kötü çalışma koşulları düzeltilmelidir" dedi.

BAKILAN ÇOK SAYIDA HASTA

Tıpta uzmanlık eğitimi amacıyla eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde bulunan asistan hekimlerin eğitimden yoksun bırakıldıklarını öne süren Dr. Erkan, "Daha önceden var olan ancak eğiti maraştırma kurumu niteliğini kaybeden üniversite hastaneleri ve bir çok ilde yeterli altyapı ve eğitim kadrosuna sahip olup olmadığına bakılmaksızın her geçen gün yenisi açılan üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde asistan hekimlik 'gün içinde maksimum sayıda hasta bakmak'a indirgenmiş, hizmet sunumundan sorumlu bir ara kadro statüsünün adı haline gelmiştir" diye konuştu.

YÖNETMELİKLERE UYULMUYOR

Asistan hekimlerin nöbet sayıları ile alakalı yönetmeliğe uyulmadığnı belirten Dr. Murat Erkan, "Üstelik yasal düzenlemelerle güvence altına alınmış gece çalışan işçilere sonraki postasına kadar verilen 11 saatlik zorunlu dinlenme hakkı asistan hekimlere verilmemekte olup, asistan hekimler nöbet sonrası poliklinik, servis ve ameliyathanelerde aralıksız çalıştırılmaktadırlar" dedi.

TÜKENMİŞLİK VE İNTİHAR!

Dr. Erkan, "Kurulan bu hiyerarşik düzende, kötü çalışma koşullarında asistan hekimlerin tükenmişlik yaşadığını ve hekimler arasında intihar fikrinin giderek yaygınlaştığını biliyoruz. En son Adana’da intihar etmesi sonucu kaybettiğimiz Asistan Dr. Ece Ceyda Güdemek bu gerçekliği bir kez daha en acı şekliyle günyüzüne çıkarmıştır. Samsun Tabip Odası olarak asistan hekimlerin eğitim hastanelerinin açığını kapatan çalışanları olarak görülmesini kabul etmiyoruz" diye devam etti.

Samsun Tabipler Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, açıklamalarını söyle tamamladı:

"Kurumların asistan eğitim programlarını uygulamalarını, asistan hekimlere angarya iş yaptırmasından vaz geçmesini, nöbet saatlerinin yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmesini, nöbet ücretlerinin zamanında ödenmesini, eğitim ve araştırma içinteşvik ve ödeneklerin sağlanmasını, çalışma alanlarının düzeltilmesini, şiddete karşı etkin önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Bu taleplerin gerçekleşmesiiçin Samsun Tabip Odası olarak takipte olacağımızı bir kez daha kamuoyuna bildiririz."


FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS