Tekkeköy’de dere ıslah çalışmalarında sona doğru

Tekkeköy’de dere ıslah çalışmalarında sona doğru

SAMSUN'un Tekkeköy merkezinde bulunan derenin ıslahı ve turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığı belirtildi.

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'un Tekkeköy merkezinde bulunan derenin ıslahı ve turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığı belirtildi.


Tekkeköy Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Samsun 7'inci Bölge Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü proje ile Tekkeköy Arkeoloji Vadisi'nden başlayıp ilçe merkezinden geçen Lojistik Köy'e doğru devam eden derenin ıslah çalışmaları ve turizme kazandırılması noktasındaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu ifade edildi.


Tekkeköy kadar bölge turizmi açısından da büyük önem arz eden önemli bir projede daha sona yaklaştığını söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Devam eden ıslah çalışmaları kapsamında Tekkeköy merkezinde bulunan Arkeoloji Vadimizden başlayıp Lojistik Köy'e kadar uzanan derenin ıslah edilmesi ve turizme kazandırılması için yürütülen çalışmaların artık sonuna yaklaşıyoruz" diye konuştu. Sona gelinen çalışmaların aynı zamanda Karadeniz bölgesindeki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'nin turistlik değerine değer katacağını belirten Başkan Togar, "Arkeoloji Vadisi her yıl yerli yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen insanlık tarihinin en eski yerleşimleri arasında önemli bir yere sahip. Buraya giden yolumuzun alt yapısı, kaldırımları tamamlandı. Derenin içindeki süren çalışmalarda tamamlandığında peyzaj ve çevre düzenlemesi ile ilgili işlere başlatacağız. Ardından süs havuzları, yürüyüş parkurları, köprüleri, kamelyaları, bankları, ışıklandırmaları, bisiklet yolları gibi insanları dinlendiren, alana çeken farklı görünüm sağlayan malzemelerle alanı hareketlendireceğiz" dedi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS