Gebelikte yoga semineri düzenlendi

Gebelikte yoga semineri düzenlendi

MEDİCANA Sivas Hastanesinde 'Gebelikte Yoga' konulu seminer düzenlendi.

SİVAS, (DHA)- MEDİCANA Sivas Hastanesinde 'Gebelikte Yoga' konulu seminer düzenlendi. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr.Çağlar Yıldız ve Yoga Eğitmeni Nilay Yanalak Karasu tarafından verilen seminere anne adayları katıldı. Doç.Dr.Çağlar Yıldız dünya genelinde yapılan araştırmalara göre gebelik süresince yapılması gereken ve yapılmaması gereken aktiviteler hakkında bilgi verdi. Yıldız "Gebelikte güvenli olarak saydığımız fiziksel aktivite örnekleri olarak yoga, yürüyüş, yüzme, düşük dereceli aerobik, pilates, koşu raket sporlarına örnek verebiliriz, yapılmamasını istediğimiz fiziksel aktiviteler ise birebir yapılan yarışmacı sporlar, düşme riskinin yüksek olduğu aktiviteleri sıralayabiliriz" dedi.

Gebelikte yoga ve egzersiz faydalarına değinen Doç.Dr.Çağlar Yıldız, bel ve sırt ağrılarını azalmasında, uyku problemlerinin azalmasında, gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarının azalmasında, normal doğumu kolaylaştırmasında, annenin kendine güven kazanmasında yoganın oldukça önemli olduğunu aktardı. Yıldız, "Gebelikte yoga çok faydalıdır ancak her gebenin yogaya başlamadan önce doktoruna danışması gerekir, çünkü gebeliğinizde özel riskli bir durum olabilir, o zaman doktorunuzun yönlendirmesi önemlidir" diye konuştu.

Yoga Eğitmeni Nilay Yanalak Karasu ise gebelikte yoganın anne üzerinde faydalarına değinerek yoganın fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü sağladığını ve çeşitli nefes alma-verme teknikleri ile uygulandığını söyledi. Gebelikte yoganın kaslara esneklik, kuvvet kazandırdığı, annenin kendini fiziksel, psikolojik ve ruhsal olarak daha formda hissetmesini sağladığını, gebelikte en önemli kaslardan biri olan sırt-bel kaslarını güçlendirerek sırt-bel ağrılarını da önlediğini, sağlıklı ve ölçülü kilo almayı ve gebelik boyunca yaşanan krampları da azalttığını iletti. Karasu "Kegel egzersizleri ile pelvik taban yani doğum yolunu çevreleyen kaslar güçlenir böylelikle doğum eyleminin çok daha rahat gerçekleşir. Yoga ile birlikte anne doğru nefes alma ve verme teknikleri öğrendiği için, bu sayede doğumda daha iyi nefes alır ve konforlu bir doğum gerçekleştirir" dedi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS