Otizme dikkat çekmek için yürüdüler

Otizme dikkat çekmek için yürüdüler

SİVAS'ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün koordinesinde özel bir eğitim uygulama merkezi tarafından otizme dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

İrfan ÖZŞEKER/SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün koordinesinde özel bir eğitim uygulama merkezi tarafından otizme dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinleri kapsamında Sivas'ta Özel bir uygulama merkezi tarafından Otizm'e dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Sivas Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, otizmli çocuklar ile aileleri katıldı. SGK binası önünde başlayan yürüyüşte ellerinde 'Otizm eksiklik değil farklılıktır', 'Otizmin farkındayız, onların yanındayız', 'Otizm'i soyutlama, yaşam haklarını engelleme' yazılı pankart ve dövizlerle otizm hastalarına destek verdi. Yürüyüşte yer alan motorsikletliler ve atlar ilgi gördü. Yürüyüş İnönü Bulvarı üzerinde devam ederek Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde son buldu. Yürüyüşün ardından müze bahçesinde program düzenlendi. Otizmli çocuklar tarafından açılan resim sergisinin gezilmesinin ardından konuşan Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, otizme dikkat çekmek için kamu kurumları ve Kongre Binasının mavi renkle ışıklandırıldığını ifade ederek "2 Nisan tüm Dünya'da odluğu gibi ülkemizde de Otizm Farkındalık Günü olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Otizmli bireylere, bu özel çocuklara, onların ailelerine toplumsal anlamda karşılaştıkları problemlere dikkat çekmek anlamında çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. İlimizde de ilk etkinliğin başlangıcını yürüyüş ve sergimizle yaptık. Gün boyunca çeşitli etkinlikler olacak. Bu kapsamda otizmin rengi olan mavi ile kamu kurumlarımız, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve Kongre Binamız ışıklandırıldı otizme dikkat çekmek için. Devlet olarak tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Onların tüm ihtiyaçları bizim için çok önemli. Onların sıkıntıları bizim sıkıntılarımız. Yalnız bu özel çocukların emanet edildiği ailelerin problemlerinin çok daha büyük olduğunu, yüklerinin de ağır olduğunu farkındayız." dedi. Konuşmaların ardından otizmli çocuklar tarafından hazırlanan dans ve müzik gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.
FOTOĞRAFLI 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS