Sivas'ta Şemsi Sivas-i anıldı

Sivas'ta Şemsi Sivas-i anıldı

SİVAS'ta İslam dünyasındaki üç Şems'ten biri olan Şemsettin Sivas-i için Mevlid-i Şerif okutuldu.

İrfan ÖZŞEKER/SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta İslam dünyasındaki üç Şems'ten biri olan Şemsettin Sivas-i için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Sivas Belediyesi ve Şemsi Sivas-i İmamhatip Ortaokulu tarafından hazırlanan programda Şemsi Sivas-i anıldı. Meydan Camisinde düzenlenen programa Belediye Başkanı Sami Aydın, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Şemsi Sivas-i İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. Mevlid-i Şerif öncesi konuşma yapan Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı manevi büyüklerin dünyanın temel taşları olduğunu söyledi. Toparlı "Bunlar dualarıyla bir şehri ayakta tutar. Ne güzel bir okulda okuyorsunuz gençler Şemsi Sivas-i okulunda okuyorsunuz. O, 400 yıldır etkisi silinmemiş bir insan. O büyük bir tasavvuf ehli, o büyük bir yazar, bütün dünya makamlarını geride bırakarak kürsüde vaaz etmek, mihrapta namaz kıldırmak için gelmiş. Eğer Sivas bugün emin bir şehir ise onun büyük etkisi var. Rahmetli olduğu zaman cenazesine 60 bin insan katılmış. Şemsi Sivas-i Hazretlerinin vasiyetini belediye olarak yerine getirdiğimiz için çok mutluyum. Başkanıma çok teşekkür ediyorum bu hususa ayrı bir ilgi gösteriyor. Şu ana kadar hiç kimseye nasip olmayan bir iş bizim belediyemize nasip oldu ve biz onun kitaplarının tamamını yayımladık ve vasiyetini yerine getiriyoruz. Her sene canımız sağ oldu müddetçe onun mevlidini burada okutacağız" dedi.

Daha sonra Şemsi Sivas-i İmam Hatip Ortaokulu'nda eğitim gören öğrenciler tarafından Kuran'ı Kerim okundu. Öğrenciler, Şemsi Sivas-i tarafından yazılan ilahileri ve Mevlid-i Şerifi okudu. 


FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS