Vali Gül: Ayrı bir Sivas ortaya çıkacak

Vali Gül: Ayrı bir Sivas ortaya çıkacak

 SİVAS Valisi Davut Gül Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

SİVAS, (DHA) -  SİVAS Valisi Davut Gül Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Yapılan çalışmaları değerlendiren Gül, ''Ayrı bir Sivas ortaya çıkacak'' dedi.
Ziyarette İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, slaytlar eşliğinde bir sunum gerçekleştirerek yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Vali Davut Gül, insanların şehre geldiğinde memnun kalmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Konaklama, yeme-içme ve alışveriş yapacak mekânların olması ziyaretçilerin tekrar o şehri gelip-gelmeyeceğini belirleyen unsurlardır. Bizde de son 5-10 yılda turizm alt yapısı oluşmaya başladı. Etrafınızdaki 3 yıldız ve üzeri otellere baktığınızda muhtemelen bu tesisler son 5 yıl içerisinde açılmışlardır. Zara'da 3 tane 3 yıldızlı otel var. Divriği'de konaklarımız hizmet vermeye başladı. Yine kamuya ait mekânlar da ziyaretçilere kapılarını araladı. İl merkezinde 10'un üzerinde bu tür otelimiz oldu. Dolayısı ile turizm altyapımız belli bir noktaya geldi. Ulaşımı da alt yapıya koyarsak havaalanı ve karayolu ulaşımımız çok rahatladı. Hızlı tren de gelecek sene bize hizmet vermeye başlayacak" dedi.
Turistik mekânların tanıtımının yapılmasının önemine vurgu yapan Gül, "Elinizdeki malzeme ne ise onu tanıtmak durumundasınız. Olmayan bir şeyi satma durumunuz yok. Bilgilerin de doğru olması lazım. Bizde tarihle ilgili, kültürle ilgili konuşulan meselelerin önemli bir kısmı gerçek değil. Bunu ortadan kaldırmak için Talha Uğurluel ile bir proje yürüttük. 10 tane eserimizi ünlü tarihçi hikâyesi ile birlikte anlattı. Bunlar sosyal medyadan yayınlandı. Kalanları da anlattıracağız. Eserleri Sivaslılar tanıyacak ki bir başkasına tanıtsın. Bizim öğrencisiyle, öğretmeniyle, turizmle ilgilenenlerle, esnafla bu bilgileri doğru öğrenmemiz lazım" diye konuştu.
Balıklı kaplıcaların şehir için önemli bir değer olduğunu kaydeden Gül, yeni Kalkım Balıklı Kaplıca için alt yapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Kış sporlarının daha da gelişmesi için Yıldız Dağı Kayak Merkezi'ne ulaşımın rahat olması gerektiğine işaret eden Gül, "Hem Sivas, hem de havaalanı-Yıldız Dağı-Sıcak Çermik bağlantı projeleri bitmek üzere. Bu sene bitecek ve ihale edilecek. Bu yollar şu açıdan önemli; Sıcak Çermik'te kalan Yıldız Dağı'na gidebilecek. Havaalanına gelenler her ikisine de rahat bir şekilde ulaşabilecek. Ulaşımınız kolay ise ziyaretçiniz daha çok olur" ifadelerini kullandı.
Gül, şehir parkı projesi hakkında da bilgi vererek, "Sivas adeta bir açık hava müzesi. Orduevinin kendi yerine taşınmasıyla beraber orduevinin olduğu yer yıkılacak. Bunun iki faydası var; birincisi Kongre Müzesi orijinal halinde olduğu gibi müze tarafından giriş ve çıkışına kavuşmuş olacak. İkincisi de Kongre Müzesi'nin etrafındaki yapılar kalkmış olacak. Jandarmanın bahçesindeki lojmanlar yıkılacak ve tarihi bina gün yüzüne çıkmış olacak. Halk Eğitim Merkezi ve Kızılırmak İlkokulu kaldırılacak orası da yeşil alan olacak. Eski Numune Hastanesi'nin bulunduğu alana orta ölçekli bir cami yapılacak. Ödeneği hazır olan açık cezaevi oradan taşınacak. Selçuk Anadolu Lisesi başka yere taşınacak ve o binanın restorasyonu yapılacak. Kongre Müzesi'nden Selçuk Anadolu Lisesi'nin bulunduğu alan toplam 170 bin metrekarede yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve bu binaların hepsine bir işlev verildiği yeni bir tarihi doku ortaya çıkacak" dedi.
Meydandaki tarihi eserlerin ışıklandırılacağını belirten Gül, projenin bitmek üzere olduğunu dile getirdi.
Kente yeni bir kültür merkezi kazandırılacağını ve kayak eğitim merkezi yapıldığını da hatırlatan Gül, "Yeni kültür merkezimizin yanında kış sporları eğitim merkezimiz var. Burada vatandaşlarımız kayak eğitimi alacak. Yeni kültür merkezi bu yıl bitecek" diye konuştu.
Restorasyonu biten Gökmedrese'nin bu yıl hizmete gireceğini ifade eden Gül, "Gökmedrese bitmek üzere. Ulu Cami’nin restorasyonu ile ilgili proje süreci devam ediyor. Ulu Cami ile Gökmedrese arasında okul vardı. Ekonomik ömrünü tamamlayan Selçuk Ortaokulu yıkılarak yenisi Kongre Lisesi arkasına yapıldı. Böylece Gökmedrese ile Selçuk Ortaokulu arasındaki alan da açılmış oldu. Burasının altı otopark, üzeri yeşil alan ve Kale Projesi ile yeni bir görsel oluşacak. Taşhan'ın baştan sona bir elden geçmesi lazım. Şu an yapılanın hiç birini de yapmamak lazım. İnşallah kamulaştırma süreci bittiğinde de öyle olacak. Vakıflara zemin artı üç olarak yeni bir bina yapılacak. İlçelerde Divriği Ulu Cami, Gemerek de Sızır Şelalesi, Gürün de Şuğul Vadisi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Tarihi Aygır Depolarının restorasyon sürecinin başladığını hatırlatan Gül, "Haraların yaklaşık 50 milyon TL maliyeti var. Binaların olduğu alan 50 bin metrekare. Haraların arazisi ise yaklaşık 250 bin metrekare. Bu işler paranız olsa da çok çabuk olmuyor. Kültür ve restorasyon işleri zaman alıyor. Projesini hazırlamak birkaç yıl sürüyor. Yapımına başlamak yine öyle ama bunlar yapıldığında ve gözünüzde canlandırdığınızda ayrı bir Sivas ortaya çıkacak" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS