Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi hizmete açıldı

Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi hizmete açıldı

TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği büyük ve önemli projelerine bir yenisini daha ekleyerek Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi'nin açılış törenini gerçekleştirdi.

TEKİRDAĞ,(DHA)-TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği büyük ve önemli projelerine bir yenisini daha ekleyerek Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi'nin açılış törenini gerçekleştirdi.

Düzenlenen törene, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Şeref Çetin ve Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, Cem Vakfı Muratlı Şube Başkanı Bektaş Altuntaş, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Basın Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Muratlı Cem Vakfı Şube Başkanı Bektaş Altuntaş, "Muratlı'da böyle bir tesisin yokluğunu uzun yıllardır çekiyoruz. Muratlı ilçemize yapılmasını şart olduğunu da biliyoruz. Bu tesisin yapımında çok fazla emeği var. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm insanları bir arada tutabilen tek bir unsur vardır. Onun adı da adalettir. Çünkü adaletin olmadığı hiçbir yerde toplumlar bir arada yaşayamazlar. Bu sebeple bu hizmetleri adaletli bir şekilde yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak'ı bu toplum her zaman saygıyla anacaktır" dedi.

Cem Vakfı alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan da, "Bu mukaddes Ramazan ayının da ülkemizin birliğine, beraberliğine, geleceğine katkı sağlamasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Değerli misafirler, hepimiz hangi gemideyiz.  Türkiye 81 milyonluk bir gemi. Ön ya da arka güvertede olabiliriz. Ama aynı istikamette yolculuk ediyoruz.  Temel düşüncemiz bu 81 milyonluk geminin yara almadan, batmadan doğru istikamete doğru kaptanlar tarafından yürütülmesidir. Biz birbirimizi sevmek, birbirimizi tanımak mecburiyetindeyiz. Allah'ın isminin zikredildiği ibadet yapıldığı, Peygamberin, Ehlibeyt'in isimlerinin zikredildiği, Kerbela Olayı gündeme geldiğinde gözyaşı döküldüğü her yer, bir ibadethanedir. Devletin siyasi otoritesinin Alevi açılımı olarak aşamadığı problemi, Tekirdağ'da başta Büyükşehir Belediye Başkanımız, Muratlı İlçe Belediye Başkanımız olmak üzere açılımı sizin gerçekleştirdiğinizi görüyorum. Hepinize müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Belki de Türkiye'de birliğin, beraberliğin pekişmesine yol açan,  bir olguyu yaratmış oluyorsunuz. Bu vesile ile ben tekrar emeği olan bütün yöneticilerimize, belediye başkanlarımıza, Cem Vakfı Muratlı Şubesi yetkililerine teşekkürlerimi arz ediyorum. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın" şeklinde konuştu.

Doğan'ın ardından Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner de konuşma yaptı. Döner konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: "Şubat ayında burada Sayın Başkanımızla beraber Cemevimizin temelini attık. Sayın Başkanıma dedim ki Muratlı'ya Hızır gibi yetiştiniz. Bu mübarek Ramazan ayında da açılışını beraber yapıyoruz.  Hoşgörünün, sevginin, dostluğun yeşerdiği bu topraklar, inşallah sizlerin sayesinde Türkiye'ye örnek olacaktır. Cemevleri artık bütün insanlarımızın ortak kullandığı yerler oldu. Burada sadece Alevi İslam inancına sahip canlarımız ibadetlerini yapmayacak. Cemevleri toplumun her kesimine açıktır. Sizin gibi yöneticiler sayesinde ülkemizin her tarafında bu kadar mükemmel, bu kadar düzgün, mimarisiyle, gösterişiyle bizim insanlarımıza yakışır Cemeveleri yapılıyor. Hızır günlerinde Hızır gibi yetiştiniz. İnşallah dostluğa, birlikteliğe, Hoşgörüye ve Türkiye'ye örnek olacaktır" dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Güzel Tekirdağ'ımıza bir değer daha kazandırıyor olmanın mutluluğu ile bir aradayız. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri Tekirdağ'da görülmemiş büyüklükte projeleri hayata geçiriyoruz. 11 ilçemiz ve 355 mahallemizde 1 milyonu aşan büyük bir nüfusa hizmet götürüyoruz. Bütün ilçelerimizin ayrı sorunları ve ihtiyaçları var. Nerede hangi konuda hizmete ihtiyaç duyuluyorsa onu gerçekleştiriyoruz. Altyapıdan üstyapıya, ulaşımdan kırsal kalkınmaya, kültürden turizme, eğitimden spora kadar çok geniş bir yelpazede hizmet verirken dini, sosyal ve kültürel hizmetleri ihmal etmemiz de söz konusu olamazdı. 2017 yılında Muratlı Cemevi'nin temelini attık. İnşaatımız tamamlandı. Bugün de açılışını gerçekleştiriyoruz. Cemevleri, Alevi ve Bektaşi canların, Yaradan ile bir oldukları bütünleştikleri, dargınların barıştığı, aşlarını aynı sofrada bölüştükleri, manevi değeri yüksek yerlerdir. Sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma anlayışı ile tüm canlarımızla gönül köprüleri kuruyoruz. Ülkemizin 81 vilayetinden yurttaşlarımızın bir arada, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Tekirdağ ilimizde herkesi kucaklıyoruz. Alevi ve Bektaşi Canlarımızın, cem olacakları, sevgilerini ve aşlarını paylaşacakları Muratlı Cemevimizin açılışını yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Muratlı Cemevinde çok amaçlı salon, aşevi, derslikler ve kütüphane yer alacak. Böylece Muratlı ilçemize çağımızın tüm teknolojik imkanlarının kullanıldığı, özgün ve estetik bir mimari anlayışla inşa edilen bir Cemevi kazandırmış olacağız. Muratlı ilçemize verdiğimiz hizmetler elbette bununla sınırlı değil. 11 ilçeye 11 okul projemiz kapsamına Muratlı'da Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet İlkokulunu eğitim ve öğretime kazandırdık. İnanlı Çeşmesi Mesire Alanı'nın çevre düzenlemesini yaparak hizmete sunduk. Ayrıca Muratlı ilçemizde Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşa ediyoruz. TESKİ bünyesinde Muratlı ilçe merkezi ve kırsal mahallelerinde çok kapsamlı alt yapı çalışmaları yaptık. Özetle Muratlı ilçemiz hak ettiği hizmetleri alıyor. Hiç kuşkusuz bugün açılışını yaptığımız Cemevi, Muratlı'da çok sevgili canlarımızın sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve hoş görü iklimi içerisinde bir araya gelmelerine ve ibadetlerini yerine getirmelerine vesile olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bugün açılışını yaptığımız Muratlı Cemevimizin, Atatürk devrimlerinin ve Laik Cumhuriyetin yılmaz savunucusu olan Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından alkışlar eşliğinde açılış kurdelesi kesildi ve Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi gezilerek vatandaşlara tanıtıldı.

 

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS