Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi: Termik santrallerin kurulmasına karşıyız

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi: Termik santrallerin kurulmasına karşıyız

TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde yapılması planan termik santrallere karşı olunduğu yönünde karara alındı.

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde yapılması planan termik santrallere karşı olunduğu yönünde karara alındı.


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın başkanlığıda yapılan meclis toplantısında, meclisin kabul ettiği santrallerle ilgili bildiride, şu ifadelere yer verildi:


"Son 35 yılda, iyi bir şekilde planlanmayan, çevreye etkileri değerlendirilmeden, gerekli altyapı yatırımları yapılmadan kurulan fabrika ve imalathaneler yaşam kaynağımız olan havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmektedir. Yoğun göçle birlikte nüfusu sürekli artan Tekirdağ'ımızda halk sağlığı büyük bir tehdit altındadır. İlimizde kanser vakaları başta olmak üzere çevre kirliliğine bağlı hastalıklardaki artış, yaşamakta olduğumuz çevre felaketinin boyutlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Hava kirliliği değerleri bakımından Çerkezköy, Kapaklı, Ergene ve Çorlu ilçelerimiz ciddi bir tehdit altındadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de yeni termik santrallerin kurulması, yaşanan çevre felaketinin boyutlarını katbekat arttıracaktır. Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması ve halkımızın refahı için elektrik enerjisi elbette önemli bir ihtiyaçtır. Bizler elektrik enerjisi üretimine karşı değiliz; elektrik enerjisi üretiminin termik santrallerde yapılmasına karşıyız.  Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, kömür dumanının canlılarda ölüme yol açan birçok tehlikeyi barındırdığı ve en modern filtrelere rağmen bu tehlikelerin tam giderilmediği, ayrıca geniş bir alanda tarımsal verim kaybına, ormanlarda ağaçların kurumasına, bitki türlerinin yok olmasına, iklim değişikliğine, sera gazı oluşumuna, yüzlerce kilometreye kadar yayılabilen asit yağmurlarına, yerüstü ve yeraltı sularının ağır metallerle kirlenmesine ve aşırı tüketimine yol açmaktadır. Yine bir başka tespite göre, atıklar en ileri teknolojiye sahip filtrelerden geçirilse bile çevre kirliliğine yol açması kaçınılmazdır."


Bildiride, Zonguldak Çatalağzı'ndaki santralde de filtre bulunduğu ve yetkililer tarafından halk sağlığına zarar gelmeyeceği söylendiği belirtilereke, "Ancak aradan geçen zaman içerisinde orasının yaşanmaz bir yer haline geldiğini gördük. Günümüz itibariyle Çatalağzı halkının başka bir yere nakledilmesi bile gündeme getiriliyor. Türkiye'nin en büyük kapasiteye sahip olan Afşin-Elbistan ve Yatağan Termik santralleri nedeniyle halk yıllarca zehir soludu ve hastaneler kanser hastaları ile doldu. Bu santrallerin bölgemizde, yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması için yapıldığı iddiasına kesinlikle katılmıyor, 'Ya bu santrallerin neden olduğu sağlık harcamalarından doğan ekonomik kayıplar, onarılamayacak çevre tahribatları, orman, tarım ve turizm sektörlerine vurulan darbeler ve aşırı su tüketiminin neden olduğu ekonomik kayıplar ne olacak?' diye soruyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak biz 'yerli kömür dâhil hiçbir ekonomik getirinin, hiçbir gerekçenin halkımızın sağlığından daha önemli olmadığını' savunuyoruz. Günümüz itibariyle gelişmiş ülkeler güneş ve rüzgâr enerjisine yatırım yapmaktadır. İlimiz bu anlamda son derece elverişlidir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, TESKİ bünyesinde Muratlı ilçemizde Güneş Enerjisi Santrali'ni faaliyete geçirerek örnek bir çalışmaya imza attık. Bu alanda proje ve yatırımlarımız devam edecek. Biz bir yerel yönetim kurumu olarak çevre dostu enerji üretimine yatırımları yapabiliyorsak, devletimiz bunu çok daha ileri boyutlara taşıyabilir. Türkiye'nin vizyonu, çevre ve doğayı koruyarak kalkınan bir ülke haline gelmek olmalıdır. Tekirdağ ilimizde termik santrallerin kurulmasına karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz" denildi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS