Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni anması

Tekirdağ'da Ertuğrul Fırkateyni anması

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya açıklarında batışının 128'inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.


TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya açıklarında batışının 128'inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Vali Konağı Caddesi'nde bulunan Ertuğrul Fırkateyni kaptanı Tekirdağ Yarbay Ali Bey Anıtı önünde düzenlenen törene Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ve eşi de eşlik etti.

Tekirdağ Yarbay Ali Bey Anıtı önünde düzenlenen törenöncezi Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ve eşi, Süleymanpaşa Belediyesi Tarihi Hizmet Binası'nda ağırlandı. Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları  Gülferah Güral, Berkay Çakır, Hulusi Özocak ve Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın eşi Belgin Eşkinat hazır bulundu.  Başkonsolos Ehara, ziyarette geleneksel Japon uçurtması, Türk-Japon akademisyenlerin hazırladığı Ertuğrul isimli kitap ve İstanbul Denizcilik Müzesi tarafından yayınlanan ve Ertuğrul Fırkateyni ile ilgili bir makaleyi de içeren bir dergi hediye etti.
Belediye Başkan Yardımcısı Çakır ve Belgin Eşkinat da Ehara ve eşine Süleymanpaşa Belediyesi Yayınları tarafından bastırılan Süleymanpaşa tarihi ile ilgili kitaplar, eski Tekirdağ fotoğraflarından oluşan kartpostal seti, Nazım Hikmet'in hapishane arkadaşı ve kendisinin hayattaki üç yoldaşından biri olan Ressam İbrahim Balaban'ın Süleymanpaşa'da geçtiğimiz günlerde açılan müzesine ait tanıtım kitabı, Ertuğrul Fırkateyni faciasının ardından Türkiye'ye gelen Japon heyetine ait orijinal bir fotoğraf ve bu fotoğrafın büyütülmüş, çerçeveli halinden oluşan hediyeler takdim etti.

Ziyaretin ardından Ertuğrul Fırkateyni Kaptanı Tekirdağlı Yarbay Ali Bey Anıtı önünde gerçekleştirilen törene geçildi. Törende Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Güral, Çakır ve Özocak ile Başkan Eşkinat'ın eşi Belgin Eşkinat'ın yanı sıra, İstanbul Japonya Başkonsolosu Ehara ve eşi, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar  katıldı. Törene ayrıca Bisanthe 1. Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Süleymanpaşa'da bulunan 9 ayrı ülkeden 10 kadın ressam da ilgi gösterdi.

16 Eylül 1890 tarihinde Japonya'ya gerçekleştirdiği ziyaretten dönen Ertuğrul Fırkayteyni'nin fırtınada batışının 128'inci yılı dolayısıyla düzenlenen anma töreni, saygı duruşu ile Türk ve Japon milli marşlarının okunması ile başladı. Anıta çelenk sunulmasının ardından konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Berkay Çakır, başta Başkonsolos Ehara ve beraberindeki heyet olmak üzere törene katılan herkese teşekkür etti.
Çakır'ın ardından, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt konuştu. Yurt, Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya yolculuğunun arka planı ve tarihsel önemine değinen konuşmasında, bir faciadan iki ülke ve halkın samimi dostluğunun doğduğunu ifade etti.
Son olarak kürsüye gelen Başkonsolos Ehara, törene ikinci kez katıldığını, Süleymanpaşa'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Aynı anda Japonya'da da Ertuğrul Fırkateyni için bir anma töreni düzenlendiğini ifade eden Ehara, Türk-Japon dostluğunun geliştirilmesine katkıda bulunan Süleymanpaşa Belediyesine teşekkür ederek, bu etkinliklerin devam etmesi dileğini paylaştı.

Ertuğrul Fırkateyni anma töreni, konuşmaların ardından Tekirdağlı Kaptan Yarbay Ali Bey Anıtı önünde fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Tören sonrası Başkonsolos Ehara ve eşi ile Bisanthe 1. Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı'nda yer alan sanatçılar, Ressam İbrahim Balaban ve Rakoczi Müzesi'ne ziyarette bulundular.
 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS