tekirdağ haberleri

Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 105'nci yılı törenle kutlandı

Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 105'nci yılı törenle kutlandı

TEKİRDAĞ,(DHA)-TEKİRDAĞ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşuhuh 15'nci yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 13 Temmuz Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 105'nci yılı dolayısıyla sahildeki Atatürk Harf İnkılabı Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı  Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Işıkgör, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral, Berkay Çakır ve Hulusi Özocak ile vatandaşlar katıldı.

İlki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen kutlama töreni, anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.  Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı ve Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Işıkgör, Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşu ile ilgili bilgi verdi. Işıkgör, geçtiğimiz yıldan başlayarak yeniden kutlanmaya başlanan Bulgar İşgali olayının hatırlanması ve resmi olarak kutlanmasına öncülük eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a teşekkür etti.

EŞKİNAT: “TARİH BİLİNCİ OLUŞTURMAK VE GEÇMİŞTEN DERS ALMAK AMACINDAYIZ
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Bir şehrin kent olabilmesi için coğrafi kültürünü de tarihini de iyi bilmesi lazım. Eğer geleceğe bir projeksiyon koyacaksanız, geçmişte o coğrafyada yaşananları, tarihi gerçekleri bilmeniz ve bir bilinç oluşturmanız gerek. Ayrıştırılmak istendiğimiz bu ülkede bizi birleştiren olguları bulup ortaya çıkarmak, o özel günlerde birliğimizi ortaya koymak çok önemli diye düşünüyorum. Bugünün dünyasından Balkan coğrafyasında dost ülke Bulgaristan'la herhangi bir sorunumuz olmadan yaşamaya devam ediyoruz. Ama bu 105 yıl önce burada yaşanan bir işgali gündemden düşürmüyor ve bu tarihi gerçeği ortadan kaldırmıyor. Dolayısıyla bugünün iki yönü var. Birincisi bu kentte yaşayanların kendi şehirlerinin tarihini bilmesine vesile olmak, ikincisi ise bir daha bu bölgede savaşların olmaması ve barış içinde yaşamak için geçmişten ders almak. Bu nedenlerle ben bugünün hatırlanmasını önemli buluyorum. Önümüzdeki yıllarda bu bilincin artarak gelişmesini diliyorum" dedi.

ALBAYRAK: “BU TOPRAKLARIN NASIL KURTULDUĞUNU HATIRLAMALIYIZ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Bugün, burada Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 105'nci yıldönümü nedeni ile toplandık. Amacımız geçmiş acıları tekrar hatırlamak, hatırlatmak değil, ülke topraklarının nasıl ve hangi şartlarda kurtarıldığını hatırlamak, daha iyi anlamaktır. Ülkemizin değerini ancak böyle daha iyi anlayabiliriz" dedi.

Tören, protokol konuşmalarının ardından Harf İnkılabı Anıtı'na karanfil bırakılması ile sona erdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS