Tohum Islahında Türkiye’nin en başarılı 3 firmasından biri oldu.

Tohum Islahında Türkiye’nin en başarılı 3 firmasından biri oldu.

TÜRKİYE’nin önde gelen tohum üreticilerinden biri olan Trakya Tarım ve Vet.

Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,(DHA)-TÜRKİYE’nin önde gelen tohum üreticilerinden biri olan Trakya Tarım ve Vet.Tic. Ltd Şti, 2018 yılında gerekleştirilen ’11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü’nde Türkiye’nin en başarılı 3 firmasından biri oldu.


Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ’11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü’ne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, Bitki Islahçıları Alt Birliği Başkanı Dr. Vehbi Eser katıldı.


Yerli tohuma destek yapan firmalar arasında Türkiye’de en başarılı 3 firmadan biri olan Trakya Tarım ve Vet.Tic. Ltd Şti’ne  ödülü Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Başer, Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun’a verdi. Trakya Tarım firması ise ‘Bitki Islahçıları’’ Gününe katılan Ziraat Fakültesi bölüm birincilerine hediyeler verdi.


1995 yılında Tekirdağ’da kurulan firma, 2004 yılında Tarla bitkileri alanında ıslah ve tohum üretiminde ‘Özel Araştırmacı Kuruluş’ Yetkisini aldıktan sonra yerli tohum çalışmalarına ağırlık vererek Türkiye, tohumculuk sektöründeki potansiyeli harekete geçirmek, avantajları en iyi şekilde değerlendirmek ve küresel tohum endüstrisinde daha çok söz sahibi olabilmek için  çalışmalarına devam etmekte ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde denemeler yaparak her bölgeye uygun tohum geliştirebilmek için ıslah çalışmalarına devam etmektedir.


Trakya Tarım ve Vet Tic Ltd Şti kuruluşundan bugüne kadar 13 adet ekmeklik buğday,3 Adet Makarnalık Buğday,3 Adet Arpa, 1 Adet Yulaf,1 Adet Tritikale ve 1 Adet Adi Fiğ çeşidi olmak üzere toplam 22 adet Yerli ve Milli tohum çeşidini tescil ettirerek  Türk tohumculuğunun hizmetine sundu.


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS