Vali Ceylan: Hedefimiz 2019'da tekli eğitime geçmek

Vali Ceylan: Hedefimiz 2019'da tekli eğitime geçmek

TEKİRDAĞ Valisi Mehmet Ceylan, "Hedefimiz 2019'da tekli eğitime geçmek.

Şaban KARDEŞ/ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),(DHA)- TEKİRDAĞ Valisi Mehmet Ceylan, "Hedefimiz 2019'da tekli eğitime geçmek. Bu amaçla çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz" dedi.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy ilçesinde 'Okul Güvenliği Toplantısı'na katıldı. Kaymakam Atilla Selami Abban, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Şahin Karakaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fuat Asım Arvas, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, şube müdürleri, öğretmenler, veliler, okul aile birliği başkanlarının bulunduğu toplantıda eğitimdeki sorunlar masaya yatırıldı.

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, ilçede 4 anaokulu, 15  ilkokul ve ortaokul, 11 lise, 2 özel eğitim okulu ve halk eğitim merkezi, mesleki eğitim ve rehberlik araştırma merkezi bulunduğunu belirterek, "Polis bölgesinde birinci derece riskli Raif Dinçkök Ortaokulu, Nurullah Narin Ortaokulu, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mevlana ilk ve ortaokullarında beş polis görevlendirilmiştir. Ayrıca okullarımızda günlük, haftalık ve 15 günde ayda bir okul polis okul jandarması tarafından okul güvenliği raporları tutulmaktadır. Birinci dereceli okullarda her gün, ikinci dereceli okullarda haftada, üçüncü derece okullarda 15 günde dördüncü derece okullarda ayda bir mutat denetimler yapılmaktadır. Öğrencilerin madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla diğer kurumlarla koordineli bir şekilde okullar çevresinde kafe, internet salonu market büfe, kamuya açık yerlerde çocuk narkotik, asayiş ihtiyaç duyulan ekiplerle genel asayiş uygulamaları ve denetimler yapılmaktadır. Okul giriş çıkışlarında asayiş artırılmıştır. Olumsuz etkilendiği değerlendirilen metruk binalar belediye tarafından yıkılmaktadır. Çocuklara sigara alkol satışı yapanlar ilgili 5327 sayılı kanunun 194.madde gereği işlem yapılmaktadır. Okul kantin denetimleri de devam ediyor" dedi.

Okullarda güvenlik önlemlerinin sağlanmasında velilere de önemli görevler düştüğünü kaydeden Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, "Öncelikle sayın valimizin milli eğitime, okullara ve okul güvenliğine duyduğu ilgi ile ilçemize teşrif ettiği için şükranlarımı arz ediyorum. Az önce sunumda da belirtildiği üzere ilçemizde okul güvenliği için çalışmalar devam ediyor. Biz öğrencilerimizin güvenliği için tüm tedbirlerimizi aldık. Bu güvenlik tedbirlerinin uygulanması için topyekün çalışmak gerekiyor. Şöyle ki, biz her ne kadar üzerine düşersek düşelim madde bağımlılığını polisiye tedbirlerle çözmemiz imkansız. Sizin değerli katkılarınıza ihtiyacımız var. Rehber öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize çok önemli görevler düşüyor. Velilerimizin de çocuklarına şefkatle bakması ve durumu rehber öğretmenlerimize bildirmesi gerekiyor" dedi. 

Abban, yaklaşık 2 yıldır Çerkezköy'de görev yaptığını belirterek, "Göreve başladığımız da valimizin bir talimatı vardı. Bana 'Bir hayırsever bulun, okul yapsın' demişti. Biz 14 tane hayırsever bulduk. Bugün itibariyle çoğu okulumuz eğitime açılmış ve hali hazırda 13 tane devlet yatırımı ile okul yapım çalışmaları sürüyor. Ben burada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizler Kaymakamlık olarak önümüzdeki yıl bakanlığımızın talimatları doğrultusunda normal eğitime geçmeyi planladık ve geçeceğiz. Çok hızlı göç alıyoruz. Her yıl yüzde 10'a yakın nüfus sayımız artıyor. Yüzde on göç demek her yıl 10 bin kişi demek. Bunların 2 bin 500'ü ise öğrencidir. Yani burada tekli eğitime geçildikten sonra da her yıl 3 okul yapmak gerekiyor. Ben bu endişeyi de burada dile getirmeyi uygun görüyorum. Katıldığınız için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği protokol ve kendilerine verilen talimatlar doğrultusunda okul güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, "Önceliğimiz bize emanet edilen yavrularımızı güvenli bir şekilde eğitim almasını sağlamaktır. Bu faaliyeti yürütürken de hepimize görevler düşmektedir. Biz bu süreci ise birlikte yürüteceğiz. Çerkezköy ilçemiz son 2 yılda ciddi eğitim yatırımları aldı. Hem hayırseverler ve hükümet tarafından 27 proje bitti ve tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. Hedefimiz 2019'da tekli eğitime geçmek. Bu amaçla çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz" dedi. Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bize emanet edilen çocuklarınız ilk aşamada evlerinden okullarına gelene kadar ve okulda geçirdikleri süre zarfında güvenlikleri bizlere emanettir. Bize de okul güvenliğinin sağlanması, okul çevresindeki olumsuzlukların sonlandırılması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Velilerimizin de duyarlılığını bekliyoruz. Bu süreci hep birlikte yürüteceğiz. Bizlere emanet edilen çocuklarımızı çok iyi yetiştirmeye gayret sarf ediyoruz. Çerkezköy'de okulların büyük bölümünde İŞKUR vasıtasıyla özel güvenlikler tahsis edildi. Polis görevlendirildi ve bazı bölgelerde jandarma da görev yapıyor. Okullarımıza kamera sistemi yerleştirdik. Tüm olumsuz durumlara karşı önleyici tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Emniyet görevlilerimizi okul servisleri konusunda hassas olmaları konusunda uyarıyoruz. Tabi bunlarla da kalmıyor, okullarımıza da ziyaret gerçekleştiriyoruz. Okul içerisinde birebir gözlem yapıyoruz. Faydalı ve olumlu programlar gerçekleştiriyoruz. Bizim önemli hedeflerimizden birisi de gençlerimizi sağlıklı ve en iyi şekilde yetiştirebilmek ve olumsuzluklardan korumak. Okul çevresinde tedbirlerimizin asıl amacı budur. Çocuklarımızı uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığı konusunda korunması için tedbirlerimizi alıyoruz."


 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS