Turhal’da 'Sıfır Atık Projesi' başladı

Turhal’da 'Sıfır Atık Projesi' başladı

CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan'ın ve eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Tokat’ın Turhal ilçesinde muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

TOKAT,(DHA) - CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan'ın ve eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Tokat’ın Turhal ilçesinde muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer başkanlığında, Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya köy ve mahalle muhtarları ile kurum müdürlerinin katıldı. ‘Sıfır Atık Projesi’ hakkında bilgiler veren Kaymakam Üçer, ''Sıfır Atık Projesi, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesidir. Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi kapsamında hayata geçirilen ve sayın Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde uygulanmaya başlayan proje hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal olarak yaygınlaşmaktadır. Verimliliğin artması, temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, israfın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, çevresel risklerin azalmasının sağlanması, çevre koruma bilinci ile duyarlı tüketici duygusuna sahip olmasının sağlanması ve ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun çevreci sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılması sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlardır'' dedi.


FOTOĞRAFLI 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS