Mardinliler, Trabzon'da 'Bulgur Festivali' düzenleyecek

Mardinliler, Trabzon'da 'Bulgur Festivali' düzenleyecek

İÇİŞLERİ Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen “Kardeşlik Ve Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Trabzon Ortahisar Belediyesince Mardin Kızıltepe’de yapılan ‘Hamsi Festivali’nden sonra Mardinliler Trabzon’da 'Bulgur Festivali' yapmaya hazırlanıyor.

Aleyna KESKİN/ TRABZON, (DHA) İÇİŞLERİ Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen “Kardeşlik Ve Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Trabzon Ortahisar Belediyesince Mardin Kızıltepe’de yapılan ‘Hamsi Festivali’nden sonra Mardinliler Trabzon’da 'Bulgur Festivali' yapmaya hazırlanıyor.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen “Kardeşlik Ve Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından Mardin Kızıltepe’de yapılan ve 30 bin kişinin katılımı ile büyük ilgi gören “Hamsi Festivalinin” ardından bu kez de Mardinliler Trabzon’da 24 Ekim'de “Bulgur Festivali” düzenleyecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun himayesinde kardeşlik bağlarının güçlenmesi noktasında yürütülen proje ile Mardin’de gerçekleşen Trabzon yöresine ait halk oyunları ve fotoğraf sergisinin de yer aldığı festival büyük ilgi görmüştü. Projenin devamında Mardinli çocuklar Trabzon'a gelip gezmiş, Trabzonspor maçına izleyici olarak katılmış ve ilk defa denizle buluşmuştular. Proje sonrası Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Trabzon arasında çok sayıda ziyaretler gerçekleşmesinin ardından şimdi de Mardinliler Trabzon’da ‘Bulgur Festivali’ düzenliyor. 24 Ekim’de "15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanı'nda" “Mardin Tanıtım Günleri" kapsamında düzenlenecek olan "Bulgur Festivali” hazırlıkları için Mardinliler Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i ziyaret etti.

"BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR"

Trabzon ve Mardin arasında kurulan gönül köprüsünün bu etkinlikle birlikte daha da sağlamlaşacağını dile getiren Mardin Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı İbrahim Aydın, “Geçen yıl Ortahisar Belediyemizin  Mardin Kızıltepe'de yaptığı Hamsi Festivali büyük bir ilgi görmüştü. Bölgede en çok ses getiren organizasyonlardan biriydi ve herkes tarafından çok beğenildi. İnanılmaz büyük fedakârlık yaparak bu çok anlamlı projelere sahip çıkan başkanımızı hiçbirimiz asla unutmayacağız. Allah kendisinden razı olsun” şeklinde görüş belirtti.

"BİR TARAFTA HALAY BİR TARAFTA HORON"

Mardin heyetini ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, festivallerin bölgeler arasında önemli bir kültür alışverişi işlevi gördüğünü söyledi. Bu tür festivallerin kültür kaynaşmasına vesile olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, "Geçen yıl Mardin Kızıltepe'de düzenlediğimiz 'Hamsi Festivali'nde muhteşem bir atmosfer oluştu. Bir tarafta horon diğer tarafta halay ile ortak sevdamızın Türkiye olduğunu herkese gösterdik. Kızıltepe meydanında örnek bir dostluk ve kardeşlik ortamı oluştu. Bunun mukabilinde de Mardinli kardeşlerimiz Meydan Parkı'nda 'Bulgur Festivali' yapacak. Çok güzel bir etkinlik olacağını düşünüyorum ve Trabzon’da gerçekleşecek 'Bulgur Festivali'ne bütün hemşerilerimizi davet ediyorum." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS