Şekersiz fındık ezmesi ilgi görüyor

Şekersiz fındık ezmesi ilgi görüyor

– TRABZON’da, fındık mamulleri arasında en çok kullanılan fındık ezmesinin, şekersiz olarak üretimine başlanması tüketicilerin ilgisini görüyor.

Aleyna BAYRAM/TRABZON,(DHA) – TRABZON’da, fındık mamulleri arasında en çok kullanılan fındık ezmesinin, şekersiz olarak üretimine başlanması tüketicilerin ilgisini görüyor.  Şeker otu olarak adlandırılan Stevia bitkisinden elde edilen tatlandırıcı ile imal edilen ve diyabet hastalarınında rahatlıkla yiyebileceği fındık ezmesi ürününde yapılan araştırma ve deneme çalışmalarının ardından seri üretime geçildi.


Trabzon'da kurulu bulunan ve fındıklı mamulleri üreten Fındık Ocağı firmasının ortaklarından ve aynı zamanda genel müdürü olan Seyyare Sungur, ailesinde yaygın olan şeker hastalığının da etkisiyle genelde yüzde 30-40 oranında şeker kullanılarak imal edilen fındık ezmesinin diyabete uygun şekli için yaklaşık bir yıldır deneme çalışma yaptıklarını söyledi. Halk arasında şeker otu olarak bilinen ve bilimsel adı Stevia olan bitkinin iyi bir tatlandırıcı olduğunu belirten Sungur, Çukurova Üniversitesi'nde Prof. Dr. Osman Kola'nın da yaptığı çalışmalardan yararlanarak, çok tüketilen fındıklı mamullerden olan ezmeyi diyabet hastalarının bile rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde imal etmek için denemeler yaptıklarını ifade etti.


HEM SAĞLIKLI HEM LEZZETLİ


Ailesinde şeker hastalığı ve buna bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybedenler olduğunu, bunun da kendisini bu konuda teşvik ettiğini kaydeden Sungur, şekersiz fındık ezmesi ürününde ise seri üretime geçtiklerini bildirdi. Sungur, “Yurt dışında ve özellikle de Japonya’da bir çok gıda da tatlandırıcı olarak kullanılan Stevia bitkisinden elde ettiğimiz maddeden yüzde 1 oranında bile kullansak, yüzde 40 oranındaki şekerle sağlanan tadı veriyor. Tamamen doğal ve insan sağlığına zerre kadar olumsuz etkisi olmayan bir tatlandırıcı bu. Yaklaşık 1 yıl, özellikle de son 4 aydır Steviayı fındık ezmesinde kullanarak yenilebilir üretim için yaptığımız çalışmalar olumlu sonuç verdi. Artık şekersiz fındık ezmesi tüketmek, şeker hastaları için bile mümkün hale geldi. Sağlıklı ve doğal tüketimin artık çok yaygınlaştığı bir dönemde aranan ürünler arasında olacağı belli. Fındık ezmesini şeker endişesi taşımadan yemek isteyenler için stevialı ezme önemli. Hem sağlıklı, hem lezzetli"


STEVİA BİTKİSİ


Stevia bitkisi; yüksek adaptasyon yeteneği, verimi ve tatlılık derecesine sahip olması nedeniyle, şeker kamışı ve pancar dışında önemli ölçüde kârlı ve yararlı bir ürün olarak biliniyor. Sofra şekerine göre çok daha tatlı bir bitki olan stevia, Brezilya ve Paraguay’da yetişmekte. Çok geniş alanlarda yetiştirilebilecek olan üçüncü bir doğal tatlandırıcı kaynağı olarak kabul edilen bitki ile ilgili olarak Rize'de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (ÇAYKUR) de üretim çalışması yapılan bitki, Türkiye’de de ‘Şeker otu’ olarak biliniyor. Şekerin en güvenilir alternatifi olan ve özellikle diyabet hastalarının kullanımında tavsiye dilen bitkide, kalori ve protein değerleri ise sıfırdır.


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS