TKB’den Trabzon Şehir Müzesi’ne ödül

TKB’den Trabzon Şehir Müzesi’ne ödül

– TRABZON Şehir Müzesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda ‘Kent Müzeleri’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

TRABZON,(DHA) – TRABZON Şehir Müzesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda ‘Kent Müzeleri’ kategorisinde ödüle layık görüldü.


Bir süre önce Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ‘Büyükşehir Belediyeleri Sosyal Sorumluluk’ kategorisinde ödül alan Trabzon Şehir Müzesi, bu kez de Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından ödüllendirildi. TKB tarafından Kastamonu’da düzenlenen, 36 belediye ve farklı ölçeklerdeki 39 müzenin katıldığı ‘Müze Özendirme Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla ilk kez 2016 yılında yapılan yarışmada 2 aşamalı değerlendirme sürecinin ardından ‘Yaşam kültürü’, ‘Arşiv-koleksiyon’, ‘Kent müzesi’, ‘Milli mücadele’, ‘Arkeopark’ ve ‘Sanayi müzesi’ olmak üzere 6 kategoride ödül verildi.


Ödül töreninde konuşan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, belediyelerin müze çalışmalarının önemli olduğunu söyledi. Belediyelerin çalışmalarının yurt dışına kaçırılması muhtemel tarihi eserlerin ülkede kalmasına vesile olduğunu da belirten Sözen, "Yurt dışına kaçması çok muhtemel objelerin yurt içinde kalmasında genç arkadaşlarımızın sahiplik ve süreklilik konusunda hassasiyeti önemli. Türkiye'de kendi malını ve kimliğini koruma savaşı çok önemli noktalara geldi. Yerel yönetimler kentlerin sahipleridir. O sahiplik nedeniyle yapacakları işler çok önemlidir” dedi.


Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve 24 Şubat 2017’de kapılarını ziyaretçilerine açan Trabzon Şehir Müzesi de yarışmada layık görüldüğü ödülü Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya teslim aldı.


Öte yandan Ortahisar İlçe Belediyesi tarafından kente kazandırılan Trabzon Tarih Müzesi ise ‘Arşiv ve Koleksiyon’ kategorisinde ödüllendirildi.


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS