Yomra’dan ‘Yerli ve milli ürün’ çağrısı

Yomra’dan ‘Yerli ve milli ürün’ çağrısı

– TRABZON’un Yomra ilçesindeki sivil toplum örgütleri, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun çağrısı ile bir araya geldi, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ekonomik baskıya ‘Dur’ demek için tüm ülkeye seslenip, ‘Dayatmaya ve yabancıya HAYIR yerli ve milliye EVET’ çağrısı yaptı.

YOMRA(Trabzon),(DHA) – TRABZON’un Yomra ilçesindeki sivil toplum örgütleri, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun çağrısı ile bir araya geldi, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ekonomik baskıya ‘Dur’ demek için tüm ülkeye seslenip, ‘Dayatmaya ve yabancıya HAYIR yerli ve milliye EVET’ çağrısı yaptı.

Yomra ilçesindeki sivil toplum örgütü üyeleri, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun çağrısı ile bir araya geldi, ABD'nin Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarına ‘Dayatmaya ve yabancıya HAYIR yerli ve milliye EVET’ çağrısı yaprak tepki gösterdi. Gösteri kapsamında ilçe belediyesinde gerçekleştirilen toplantıya Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, sivil toplum örgütleri başkanları, siyasi parti temsilcileri ve esnaflar katıldı. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, bahse konu yaptırımları sert dille kınadı. Sağıroğlu, “Ülkemiz üzerinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından geçmişten günümüze kadar sürekli olarak oyunlar oynanmıştır. Bizi terörle terbiye etmeye çalıştılar olmadı. Bizi 15 Temmuz hain darbe girişimi ile terbiye etmeye çalıştılar başaramadılar. Şimdi de bunlara bir yenisini ekleyerek ekonomimizle oynayarak bu güzel ülkemizi işgal etmeye, darbe altına ve baskı altına almaya çalışıyorlar” dedi.  

‘BU ÜLKE DOLARLA KURULMADI’
‘Yomra ilçesi olarak bu kirli oyuna ‘dur’ diyoruz’ diyen Başkan Sağıroğlu, “Sivil toplum örgütlerimizle, esnafımız ve vatandaşımızla bir ve beraber olarak buna dur diyoruz. Bütün vatandaşlarımıza buradan bir çağrıda bulunarak ‘Dayatmaya ve yabancıya HAYIR yerli ve milliye EVET’ çağrısı yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Amerika’nın yeşil banknotlar ile beraber kurulmadı. Onunla beraberde son bulmayacaktır. Dolar ve döviz bizim hayatımızda yok hükmündedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ülkemizi meşgul eden bu önemli olaylarla beraber dünya devletlerinden ciddi derecede olumlu tepkiler almaktayız. Gece yarısında döviz kurları ile oynamak suretiyle Türkiye’yi güçsüzleştirme gayretine, çabası içerisine girmişlerdir. Bizde Yomra ilçesi olarak buna ‘Dur’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TAVSİYEMİZ YERLİDEN YANA OLSUN’
Günlük hayatımızda tüketilen ürünlerin yabancı olduğuna dikkat çeken ve yerli ürün kullanımı tavsiyesinde bulunan Sağıroğlu, şöyle konuştu:

“Gelin buradan Yomra’dan hep beraber Türkiye’ye ses verelim. Esnaflarımız olarak vatandaşlarımızı bilinçlendirelim. Yabancı ürün almaya gelen vatandaşlarımıza yerli ürün almaya tavsiye edelim. Bu şekilde ülkemizin dövizini yurt dışına çıkarmamış olalım. Ve sonucunda ülkemizi döviz ve kur baskısından kurtarmış olalım. Günlük hayatta tükettiğimiz birçok mamul yabancı üretiminde. Amerika ve onun ağabeyi olan İsrail’in mamullerini kullanmaya mecbur değiliz. Bunları kullanmadığımız zaman ülkemizin döviz rezervlerinde ciddi bir artış olacaktır”

‘VATANDAŞLARIMIZA ORTAK ÇAĞRIMIZDIR’

Yomra’dan ateşlenen bu fitilin, ülkenin dört bir yanını saracağını vurgulayan Başkan Sağıroğlu şöyle dedi:

“Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz yerli ve milli hamlesi başlattı. Bizde Yomra ilçesi olarak bu hamlenin içerisinde olacağız. İnanıyorum ki, Yomra’dan ateşlediğimiz bu fitil güzel ülkemizin dört bir yanını saracaktır. Orada ki yerel yönetimler başta olmak üzere, sivil toplum örgütleri ve esnaf kardeşlerimiz bu hamleye destek verecektir. Yabancıların bizden sağlamış olduğu gelir, rant ve dayatmalarına karşı çok güzel bir cevap vermiş olacağız. Önümüzdeki günlerde onların Türkiye’deki pazarlarında ciddi derecede bir azalma olacaktır. Bu azalmayla beraber ülkemizin refah seviyesi yukarıya gidecektir. 4’lira seviyesinden başlayan dolar 7 seviyesine kadar çıktı. Alınan önlemler neticesinde 6 seviyesine kadar inmiş durumda. Belki de önümüzde ki haftadan itibaren 5 seviyesine inecektir. Bu düşüşte milletimizin ve siz değerli esnaflarımızın katkısı büyüktür. Bu davaya birlikte sahip çıkıp protesto edip, ülkemizin geleceğini teminat altına almış olacağız. Teknolojik aletlerden, giydiğimiz kıyafetlere kadar yerli ürünler kullanmalıyız. Biz yerel yöneticiler olarak sorumluluğumuz ağırdır ama en önemli görev sivil toplum örgütlerimize ve esnaflarımıza düşmektedir. Vatandaşlarımızın satın aldığı ürünleri yerli ürünlere dönüştürdüğümüzde bu yolda çok büyük ilerleme kastedeceğiz”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS