Eşmeli Göleti gün sayıyor

Eşmeli Göleti gün sayıyor

EGE Gelişim Projesi (EGEGEP) kapsamında yapımına başlanan Uşak Eşme Eşmeli Göleti ve Sulaması'nın yüzde 92'si tamamlandı.

EGE Gelişim Projesi (EGEGEP) kapsamında yapımına başlanan Uşak Eşme Eşmeli Göleti ve Sulaması'nın yüzde 92'si tamamlandı. Bu yıl içinde bitirilecek projeyle üreticinin, her yıl 900 bin lira daha fazla para kazanacağı belirtildi.


Ege tarımını güçlendirmek ve bölge ekonomisini kalkındırmak amacıyla hazırlanan EGEGEP kapsamındaki, Uşak Eşme Eşmeli Göleti ve Sulaması Projesi'nde sona gelindi. Eşmeli Köyü'nün 6.3 kilometre kuzeydoğusundaki Çürükler Deresi üzerine inşa edilen gölet, 'homojen toprak dolgu' tipinde planlandı. Temelden yüksekliği 27.3 metre olarak projelendirilen Eşmeli Göleti'nin gövdesi için yaklaşık 219 bin metreküp dolgu yapıldı. Yüzde 92'si tamamlanan inşaatta gölet gövde dolgusu, dolusavak ve dipsavak imalatları tamamen bitirilirken, sulama hattı imalatları ise devam ediyor. 850 dekar verimli tarım arazisini borulu-basınçlı sistem ile sulayacak Eşmeli Göleti ve Sulaması Projesi, 2018 yılı içinde tamamlanacak. Bölgede ürün çeşitliliği ve verim artışı sağlayacak. Gölet sayesinde, üreticinin cebine 2018 rakamlarıyla her yıl 900 bin lira daha fazla para girmesinin sağlanacağı belirtildi.


UŞAK, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS