Uşak'ta DSİ yatırımları kente kazandırdı

Uşak'ta DSİ yatırımları kente kazandırdı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kurumunun Uşak'ta yürüttüğü çalışmalar sonucu vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edildiği, derelerdeki taşkın riskinin azaldığını söyledi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kurumunun Uşak'ta yürüttüğü çalışmalar sonucu vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edildiği, derelerdeki taşkın riskinin azaldığını söyledi. Uşak'ta son dönemde yapılan su yapılarının artmasıyla bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine de katkı sağladığı belirtildi.


DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Uşak'ta yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Acu, "DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 15 yılda, Uşak şehir merkezine yıllık 6.4 milyon metreküp içmesuyu sağladık. 17 baraj ve 12 gölet inşa ettik. 94 bin 560 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 85 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 46 derenin ıslahını tamamladık" dedi.


Son 15 yılda tamamlanan 39 sulama tesisi ile toplam 94 bin 560 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını belirten Acu, "Böylece çiftçilerimize yıllık 85 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 7 sulama tesisimizin inşası hızla devam ediyor. Ayrıca Uşak'ın bereketli topraklarına 7 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz. Uşak'a bugüne kadar 17 baraj ve 12 gölet yaptık. 2 barajın ve 5 göletin inşaatı devam ediyor. Uşak'ta bugüne kadar 2 içmesuyu tesisi tamamladık. Bu tesislerle Uşak şehir merkezine, yıllık toplam 6.4 milyon metreküp içmesuyu temin ediyoruz. Ayrıca 2 adet sanayi-kullanma suyu tesisinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Uşak için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 15 yılda 46 dere ıslah tesisi yaparak Uşak şehir merkezi, 44 meskun mahal, 8 bin 40 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 2 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir" dedi.


Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen 'Gölsu' projesine de değinen Acu, "EGEGEP, Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerini kapsamaktadır. Bu proje kapsamında Uşak'ta hak ettiği hizmetleri alacaktır. EGEGEP kapsamında Uşak'a; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler 4 adet içmesuyu tesisi, 35 adet baraj ve gölet, 46 adet sulama tesisi,45 adet taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 130 tesis açılacaktır" dedi.


Geçen yıl Uşak'ın DSİ yatırımlarıyla adeta coştuğunu söyleyen Acu,"DSİ olarak 2017 yılında Uşak ilimizde 2 baraj, 2 gölet, 1 sulama tesisi ve 5 taşkın koruma tesisini tamamladık. Uşak 2018'e bambaşka bir vizyonla "merhaba" dedi. Dokuzsele Deresi Islah Projesi ile kentin çehresi değişti. 28 milyon liralık dev yatırım kenti modern bir görünüme kavuştururken; proje Uşak tarihinin en büyük çevre yatırımı olarak tarihe geçti. 2017 yılında Uşak'ta hizmete giren tesislerin toplam yatırım maliyeti ise 149 milyon 100 bin lirayı buldu" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Kasım'daki toplu açılış töreniyle hizmete sunulan 7.7 milyar liralık 375 tesise değinen Acu, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Uşak'ta da 10 tesisin kurdelesini kesti. Kurdelesini kestiği tesisler arasında Uşaklı sanayicilerin yıllardır beklediği Merkez Uzundere ve Kocadere Barajları da bulunuyor. İki Baraj Uşak Organize Sanayi Bölgesine yılda ortalama 5 milyon 386 bin metreküp su sağlayacak; binlerce kişiye iş imkanı doğacak. Merkez Selvioğlu Göleti ile Eskisaray Göleti ise 3 bin 430 dekar araziyi borulu basınçlı sistem ile sulayacak. İki proje bölge çiftçisine her yıl ortalama 3 milyon 300 bin lira kazandıracaktır. Hizmete alınan projelerin Uşak ilimize ve Uşaklı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


Acu, DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde amaçlarının tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önleme olduğunu vurguladı.


UŞAK, (DHA)


FOTOĞRAF


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS