Başkaleli öğrenciler Çanakkale ve İstanbul'u gezdi

Başkaleli öğrenciler Çanakkale ve İstanbul'u gezdi

 VAN'ın Başkale Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında 40 öğrenci, Çanakkale ve İstanbul'daki tarihi ve turistik yerleri gezdi.

Engin ERTÜRK / BAŞKALE (Van), (DHA)- VAN'ın Başkale Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında 40 öğrenci, Çanakkale ve İstanbul'daki tarihi ve turistik yerleri gezdi. 


Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı'ndan (SODES) sağlanan destekle yürütülen proje kapsamında 40 öğrenci, ellerine kına yakılarak dualarla Çanakkale'ye uğurlandı. Çanakkale'de Mecidiye Tabyaları, Seddülbahir, Şehitler Abidesi, 57. Alay Şehitliği, 27. Alay Şehitliği ve Meçhul Asker Anıtı'nı gezen öğrenciler, Vanlı şehitlerin mezarlarını da ziyaret etti. Ardından İstanbul'a geçen öğrenciler burada Eyüp Sultan Camisi ve Türbesi, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camisi, Topkapı Sarayı'nı gezdi ve İstanbul Boğazı'nda tekne turu yaptı.


Çanakkale ve İstanbul gezilerinin ardından Başkale'ye dönen öğrencileri karşılayan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk, benzer projelerin devam edeceğini söyledi. Çanakkale'de doğulusunun da batılısının da bu topraklar için canını verdiğini belirten Öztürk, "Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Devletimiz, milletimiz için iyi yerlere geleceklerine inancım tamdır." dedi.


Geziye katılan Başkale Cumhuriyet Ortaokul 8. sınıf öğrencisi Ruken Şeval Polat da Çanakkale'de şehitliği ziyaret etmenin gururunu yaşadığını belirterek, "Şehitlerimizin çok büyük zorluklarla savaşıp bizlere bu vatanı emanet ettiklerini öğrendik. Çanakkale şehitlerimizin ruhuna Fatiha okuduk. Bize bu heyecanı yaşatan kaymakamımıza çok teşekkür ederiz." diye konuştu. Öğrencilerden Havin Uyar da daha önce hiç ilçe dışına çıkmadığını, gezi sayesinde Çanakkale ve İstanbul gibi yerleri görme imkanı bulduğunu dile getirdi.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS