Kıbrıs gazisi, 44 yıl sonra o günleri anlattı

Kıbrıs gazisi, 44 yıl sonra o günleri anlattı

Kıbrıs Barış Harekatı'nda Beşparmak Dağları'nda ilerleyerek düşman tahkimatını püskürten ve zirvede kalmasıyla bilinen tankın Van'ın Erciş ilçesinde hayatını sürdüren nişancısı, topların yanında hatıra fotoğraf çektirırken, kahramanlıkla sonuçlanan o günlerde düşmanı nasıl püskürttüklerini anlattı.

Barbaros KUL/ERCİŞ(Van),(DHA)- Kıbrıs Barış Harekatı'nda Beşparmak Dağları'nda ilerleyerek düşman tahkimatını püskürten ve zirvede kalmasıyla bilinen tankın Van'ın Erciş ilçesinde hayatını sürdüren nişancısı, topların yanında hatıra fotoğraf çektirırken, kahramanlıkla sonuçlanan o günlerde düşmanı nasıl püskürttüklerini anlattı.

Van'ın Erciş İlçesi'nde yaşayan Abdulkadir Kurt, Kıbrıs Barış Harekatı'nda Beşparmak Dağları'nda ilerleyerek düşman tahkimatını püskürten ve zirvede kaldığı o günleri anlatırken, büyük heyecan yaşadı.


Kurt, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda Beşparmak Dağlarının zirvesine Türk ordusunun tankının Rumlar tarafından nasıl pusuya düşürüldüğünü anlattı. Kurt, 2 Ağustos 1974 Lapta muharebelerinde rumlar tarafından pusuya düşürülen tanklardan biri dağın zirvesinde kaldığını hatırlatarak," Yeni barış harekatı olsa hiç gözümü kırpmadan gider o tankı çıkartıp indireceğim. Biz o gün  5 kişiydik. Komutanımız Mahmut Şanlıtürk idi. Türk askeri hiçbir zaman korkmaz. Bizim için ya ölüm, ya zaferdi ve harerkat  zaferle sonuçlandı. Asker arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Mürettebatta Nişancı Güler Erdağ, Alt nişancı Recep Doğan Yiğit, doldurucu Hamdi Bal ve Şoför olarak ben görev aldım. Bana sorduklarında o tankı nasıl çıkarttın diye? 'Ben iman gücüyle çıkarttım' dedim. Rumlara büyük zayiat verdirdik. Çok çalıştık, çok mücadele verdik. Tümen olarak komple gittik. Savaştık, çarpıştık ve zaferle döndük. Bende cesur davrandım, hayatta olan gazi arkadaşlarımla komutanımla hala görüşüyorum."dedi.

FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS