Vali Zorluoğlu:Din görevlileri terörle mücadeleye daha çok destek olmalı

Vali Zorluoğlu:Din görevlileri terörle mücadeleye daha çok  destek olmalı

VAN Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluşunun 94.

Behçet DALMAZ/VAN,(DHA)-VAN Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle Müftülük tarafından düzenlenen programa katıldı.Vali Zorluoğlu,din görevlilerinin insanların dini hayatına, huzuruna ve iki cihan mutluluğuna hizmet eden insanlar olduğunu belirtti.


Bir otelde düzenlenen programa, Vali Murat Zorluoğlu'nun yanı sıra, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, Van Müftüsü Nimetullah Arvas, ilçe müftüleri, imamlar ve Kur'an kursu öğreticileri katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavesiyle okunmasının ardından,Afrin şehitlerine Allah'tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Vali Zorluoğlu şöyle konuştu:

" Sizler insanlığın geleceğine ve kurtuluşuna etki edebilecek bir kadim mesleğin mensuplarısınız. İşte bu nedenle tarihin her döneminde sizlerden beklentiler yüksek ve sorumluluğunuz her zaman ağır olmuştur. Sizler, sevginin, saygının, erdemin, faziletin, güzel ahlâkın yaygınlaşması için çalışmalısınız. Görev yaptığınız mahallelerde özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize insanlığın ortak değerlerini, en çok da Müslümana yakışan temel değerleri, örnek teşkil ederek aktarmalısınız. Bilhassa çocuklarımıza ve gençlerimize daha fazla ihtimam göstermeli ve onların; Allah’tan korkan, hesap gününe inanan insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlamalısınız. İmamlarımız, kanaat önderlerimiz, medrese âlimlerimiz, öğretmenlerimiz ve yetkililerimiz el birliği yapmalıdır. Gençlerimize ve çocuklarımıza İslam’ı en güzel şekilde öğreteceğiz. Hiç bir tesirin altında kalmadan yanlışa yanlış, doğruya doğru demeli ve insanları uyarmalısınız. Burada elimizdeki mihenk ancak ve sadece Kuran ile sünnettir."

 

        Ülkemizin ve milletimizin, Anadolu coğrafyasındaki bekası bakımından, tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. İstikbalimiz için ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdiğimiz bir zaman diliminin tam ortasındayız. Eski Türkiye’ye alışmış olanlar, iddialı, vizyoner ve güçlü bir ülkeyi, güçlü bir Türkiye’yi hazmedemiyorlar. Uzun yıllardır birileri tarafından sadece ileri garnizon olarak görülen bir ülkenin, milli menfaatleri doğrultusunda kararlar almasını, hepsinden öte aldığı kararları hayata geçirme iradesi göstermesini kabul edemiyorlar. Bizim alan el değil de veren el durumuna gelmemiz, emin olun birilerinin kâbusudur." dedi.


'DİN GÖREVLİLERİ,TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEK OLMALI'

 

Vali Zorluoğlu, din görevlilerinin de terörle mücadeleye destek olmasını gerektiğini belirterek,“Güvenlik kuvvetlerimizin başarılı operasyonları ile terörün beli kırıldı. Ama teröristle mücadele yetmez. Her boyutuyla terörle mücadeleye yoğunlaşmalıyız. Bunun için başta sizler, yani diyanet teşkilatımız, bunun yanında milli eğitim teşkilatımız, gençlik ve spor teşkilatımız, aile ve sosyal politikalar il müdürlüğümüz olmak üzere, terörle topyekûn mücadele etmeliyiz. Bu noktada siz değerli din adamlarımıza da çok büyük görevler düşüyor. Camisinde imamlık yaptığınız bir mahalleden bir gencimiz kandırılıp dağa çıkarılıyorsa ve siz bundan kendinize bir sorumluluk, bir pay çıkarmıyorsanız, görevinizin bilincinde değilsiniz demektir. Terörle mücadeleye aktif destek vermeniz, özellikle de çocuklarımıza ve gençlerimize terörün korkunç yüzünün gösterilmesi noktasında çaba sarf etmeniz, aileleri bu hususta bıkmadan usanmadan uyarmanız sizlerden beklentilerimizdir. Sadakatle görev yapmakta olduğumuz devletimizin bilmesi gereken hususları geciktirmeden ilgili makamlara bildirmelisiniz."diye konuştu.


Program, din görevlilerine başarı belgelerinin verilmesi ve yapılan duayla son buldu.

FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS