Vali Zorluoğlu:Van'daki okullaşma oranı,Türkiye ortalamasının altında

Vali Zorluoğlu:Van'daki okullaşma oranı,Türkiye ortalamasının altında

VAN'ın Merkez İpekyolu Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan, Sürekli Eğitim Merkezi ve Halk Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Arif KARAKAŞ/VAN, (DHA)- VAN'ın Merkez İpekyolu Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan, Sürekli Eğitim Merkezi ve Halk Kütüphanesinin açılışı yapıldı.


Açılış törenine, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Açılışta konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van'da okullaşma oranın Türkiye ortalamasının altında olduğunu ve bu olumsuz durumu düzeltmek için çalışacaklarını belirtti.

Vali Zorluoğlu şöyle konuştu:

"Eğitimde kendimize 3 temel hedef ortaya koyduk. Bunlardan ilki, 2020 yılında tüm okullarımızda tam gün eğitime geçme hedefidir. Bunun için yeni okullar, yeni derslikler yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 2017 yılında 2016'ya göre 5 kat daha fazla fazla derslik yaptık. 2018 yılında ise, 2017'den daha fazla yeni derslikler inşa edeceğiz. Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranı daha da düşük. Biz valilik ve belediye olarak 2023 yılında Orta okullarda ve liselerde okullaşma oranını Türkiye'nin üzerine çıkarmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Çocuklarımızı okula çekecek çeşitli sosyal projeleri de oluşturuyoruz. Fiziki eksikliklerimizi tamamlayarak, kız yurtları ve öğrenci pansiyonları yapıyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için, her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz. Şu an Van genelinde 2'si Van Büyükşehir Belediyesinde olmak üzere, toplam 13 Sürekli Eğitim Merkezimiz var. Sürekli Eğitim Merkezlerinde şu anda 2 bin 450 öğrencimiz eğitim görerek üniversiteye hazırlanıyor. Bu eğitimlerin tamamı ücretsiz ve tamamının kaynak kitapları belediyeler tarafından veriliyor. Eğer bu eğitimler verilmeseydi çocuklarımız kahve köşelerinde, veya arzu etmediğimiz alışkanlıkları ortamlar içerisinde olacaktı. Bu merkezler çocuklarımızı sadece üniversiteye hazırlanıyor. Aynı zamanda kaliteli vakit geçirmelerini imkan sağlamaları için dizayn edildi. Şu anda 2 bin 400 olan öğrenci sayımızı önümüzdeki süreçte lise son sınıfları da katarak 4 bin 500'e çıkaracağız" 
İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk ise, Sürekli Eğitim Merkezlerinin 2017 yılında gençlere yönelik başlatılan bir proje olduğunu söyledi. Öztürk, "İpekyolu Belediyesi olarak 2017 yılını çok bereketli geçirdik. Gerek altyapı, gerek üstyapı çalışmalarıyla sosyal ve kültürel faaliyetlerle çok verimli bir yıl oldu. Sürekli Eğitim Merkezi de 2017 yılında başlatmış olduğumuz gençlerimize yönelik projemizden bir tanesidir. Talimatlar doğrultusunda bizler de hızlı bir şekilde hareket ederek gençlerimize üniversiteye hazırlanacağı Sürekli Eğitim Merkezini hızlı bir şekilde tamamladık. Modern sınıflar ortaya çıktı. Kaliteli öğretmenlerimiz Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirildi. Kaynaklarımızı temin ettik. Yaklaşık 4 ay önce üniversite hayalini gerçekleştirmek için öğrencilerimizle Sürekli Eğitim Merkezine başladık. Sürekli Eğitim Merkezinde 318 öğrencimizi üniversite hayaline yaklaştırdık. Aynı şekilde Erçek Mahallemizde 80 öğrencimizi üniversite hayaliyle buluşturacağız. Bu kapsamda 400 öğrencimizi Sürekli Eğitim Merkeziyle buluşturduk" dedi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS